Jak dbac o silnik benzynowy?

Za duże lub zbyt małe ciśnienie oleju w silniku: co jest przyczyną i jak sobie radzić z problemem?

Za duże lub zbyt małe ciśnienie oleju w silniku: co jest przyczyną i jak sobie radzić z problemem?
Jak dbac o silnik benzynowy?

Zwykło się mówić, że olej silnikowy jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym w samochodzie. Nic w tym zaskakującego – to właśnie on odpowiada za prawidłowe smarowanie elementów w jednostce napędowej, dzięki czemu jest ona w stanie w wydajny i bezawaryjny sposób pracować każdego dnia w czasie jazdy. Dlatego też bardzo ważne jest zachowanie prawidłowego ciśnienia oleju w samochodzie – a to niestety nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Kierowcy często spotykają się z sytuacją, gdy jest ono za duże lub zbyt niskie. Co jest tego przyczyną? Jakie powinno być ciśnienie oleju w silniku? Jak doprowadzić je do prawidłowego poziomu? Zapraszamy do lektury – zespół TEC 2000.

Prawidłowe ciśnienie oleju – dlaczego jest tak istotne dla naszego silnika?

W prostych słowach można rzec, że olej silnikowy jest dla pojazdu tak samo ważny, jak krew dla człowieka. Dlatego też jeżeli środek smarny posiada zbyt duże lub za małe ciśnienie, silnik w naszym samochodzie jest zagrożony. Dlaczego? Zarówno pierwszy, jak i drugi przypadek niesie ze sobą pewne konsekwencje dla jednostki napędowej. W przypadku wysokiego poziomu oleju (przyczyna nadmiernego ciśnienia) może dojść do rozszczelnienia silnika lub uszkodzenia rozrządu. Nie jest to jednak najgorszy scenariusz – o wiele poważniejszą sytuacją jest zbyt niskie ciśnienie oleju silnikowego. Najczęściej oznacza ono ubytki oleju – a to prosta droga do zatarcia silnika.

Za duże ciśnienie oleju w silniku – przyczyny

Zbyt duże ciśnienie oleju w silniku występuje z reguły w starszych samochodach (kilkunastoletnich) – w nowszych pojazdach jest to rzadkość, choć całkowicie nie można wykluczyć takiego zjawiska. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są zapchane kanały olejowe, w których gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, blokując tym samym przepływ oleju, co prowadzi z kolei do wzrostu ciśnienia środka smarnego. Oprócz nich wśród podejrzanych należy rozpatrywać także:

Zobacz też: Jak ograniczyć zużycie oleju silnikowego?

Słabe ciśnienie oleju w silniku – skąd się bierze?

Jak zostało wspomniane wyżej – najczęstszą przyczyną małego ciśnienia oleju w silniku jest jego niewłaściwy poziom. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie stanu oleju na bagnecie – jeżeli rozpoznamy ubytek, dolewamy mieszanki i obserwujemy, czy dalej dochodzi to problemu z niskim ciśnieniem. Jeżeli jednak to nie pomogło, przyczyn trzeba szukać gdzie indziej, a mianowicie w:

Jakie jest prawidłowe ciśnienie oleju w silniku benzynowym i Diesla?

Przejdźmy do kolejnej kwestii, czyli do tego, jakie powinno być ciśnienie oleju. Warto wiedzieć, że jego prawidłowy poziom jest zmienny i zależy od obrotów, a także obciążenia silnika. Ogólnie przyjęło się, że optymalnie jest to zakres od 1,4 bara do 4 barów. Jeśli chodzi o ciśnienie oleju na biegu jałowym, to powinno ono wynieść 0,8 bara. Warto wspomnieć, że parametry te różnią się również od rodzaju silnika.

Zobacz też: Jak poprawić skutki złej smarności oleju napędowego?

Jak przywrócić prawidłowe ciśnienie oleju w silniku?

To zależy tak naprawdę od rodzaju usterki, dlatego też pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie problemu.

Źródłem wyjścia powinna być zawsze kontrolka sugerująca problemy z ciśnieniem, a te – mogą okazać się dość błahe bądź bardzo poważne. W każdym razie nigdy nie należy zwlekać z nieprawidłowościami olejowymi – w przeciwnym razie może dojść do naprawdę kosztownych awarii, których można byłoby sobie oszczędzić.

Dlatego bardzo ważne jest to, aby regularnie sięgać po bagnet i sprawdzać poziom oleju – jeśli zauważysz ubytek, po prostu uzupełnij środek smarny. W takim wypadku warto jednak poradzić się mechanika, co może być przyczyną ubywania – zużyte panewki w szczególności są niebezpieczne dla jednostki i często oznaczają remont silnika.

Dodatek do oleju – preparat, który może uchronić przed nieprawidłowościami

Czy można zapobiegać ewentualnym problemom z ciśnieniem oleju w silniku? Oczywiście – podstawą jest prawidłowa pielęgnacja układu napędowego. Choć poważnych usterek nie da się zlikwidować bez regeneracji bądź wymiany uszkodzonych części, tak za sprawą odpowiednich preparatów można uchronić się przed potencjalnymi nieprawidłowościami z ciśnieniem środka smarnego, a tym samym – późniejszymi awariami. Dobrym tego przykładem jest dodatek do oleju TEC 2000 Oil Booster, z którego skorzystać mogą zarówno kierowcy w warunkach domowych, jak i profesjonaliści pracujący w serwisach samochodowych. Jest to prosty w użyciu preparat, który pomaga zmniejszyć zużycie oleju, a także utrzymać prawidłowe ciśnienie środka smarnego, co z kolei pozwala ochronić jednostki napędowe przed przedwczesną degradacją. Oil Booster od TEC 2000 posiada właściwości spowalniające wydostawanie się szkodliwych kwasów z zużytych olejów, dzięki czemu regularne stosowanie tego środka chroni silnik przed zakwaszeniem kwasem olejowym. Jest to środek, po który warto sięgać w momencie, gdy zauważymy wysokie zużycie oleju i poruszamy się głównie po mieście, co sprzyja szybszemu zużyciu środka smarnego. Regularne sięganie po TEC 2000 Oil Booster pozwoli zachować silnik w czystości, a także zapobiegnie utlenianiu i twardnieniu oleju, czego efektem jest mniejsze zużycie formulacji. Sama aplikacja środka jest bardzo prosta – preparat dolewany jest do silnika (przy wyłączonym zapłonie) – dokładnie tak samo, jak w przypadku oleju silnikowego. Kolejnym krokiem jest uruchomienie jednostki i pozostawienie jej na wolnych obrotach na około 5 minut.

 • Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czy czysty silnik pracuje lepiej?
  Jak dbac o silnik benzynowy?

  Czy czysty silnik pracuje lepiej?

  Obciążenia jakim poddawany jest silnik spalinowy w aucie każdego dnia sąogromne. Jego bezproblemowe działanie wymaga utrzymaniu go…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Paliwa premium: czy warto je tankować?
  Jak dbac o silnik benzynowy?

  Paliwa premium: czy warto je tankować?

  Obecne ceny paliw biją rekordy, sprawiając, że portfele kierowców coraz bardziejcierpią. Pomimo ciągłych wzrostów producenci nie przestają…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  author

  Patryk Gałązka

  Autor