Klimatyzacja

Serwisowanie klimatyzacji – po co, jak i kiedy?

Serwisowanie klimatyzacji – po co, jak i kiedy?
Klimatyzacja

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko komfort jazdy w upalne dni, ale również czyste i świeże powietrze. Niestety, z racji na warunki pracy klimy, z czasem dochodzi do jej zanieczyszczenia, a także zagrzybienia. Dlatego też chcąc utrzymać sprawność układu na najwyższym poziomie, warto regularnie serwisować klimatyzację i tym samym oszczędzić sobie kłopotliwych awarii i co gorsza – problemów zdrowotnych. W dzisiejszym artykule opowiem o tym, jaką rolę odgrywa konserwacja tego układu, jakie są sposoby serwisowe, a także kiedy decydować się na jego czyszczenie.

Czy serwisowanie klimatyzacji w samochodzie to konieczność?

Słowo "serwis" dla wielu osób z reguły kojarzy się z ostatecznością, czyli z momentem, w którym dana część w samochodzie ulega uszkodzeniu i musi zostać naprawiona bądź wymieniona. Takie podejście niestety często rodzi problemy, których dałoby się uniknąć, gdyby tylko regularna konserwacja poszczególnych układów – jak np. układ klimatyzacji, który również wymaga stałego przeglądu i czyszczenia. Dlaczego?

Systematyczny serwis klimatyzacji pozwala utrzymać układ w sprawności przez cały sezon, minimalizując tym samym ryzyko pojawienia się nieszczelności czy uszkodzenia poszczególnych części jak np. sprężarka. To jednak nie wszystko – zadbany klimatyzator wpływa pozytywnie również na komfort jazdy za sprawą nawiewu chłodnego i świeżego powietrza, a także na zdrowie kierowcy oraz pasażerów.

Nieserwisowanie układu z kolei sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni, grzybów oraz innych drobnoustrojów i alergenów osadzających się wewnątrz kanałów wentylacyjnych, z których następnie trafiają do kabiny pojazdu w momencie włączenia klimatyzacji. Ich obecność w powietrzu stanowi zagrożenie i może powodować wiele dolegliwości i problemów na tle zdrowotnym.

Jak serwisować klimatyzację? Zadanie dla profesjonalistów

Choć serwisowanie klimatyzacji może wydawać się prostym zadaniem, w rzeczywistości wymaga ono odpowiednich umiejętności, szkoleń oraz specjalistycznych urządzeń. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że czynnik chłodzący używany w klimatyzacji może być szkodliwy zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Dlatego też serwis "klimy" warto zlecić specjalistom, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, a także specjalistyczny sprzęt.

Jak często serwisować klimatyzację w samochodzie?

Na kompleksowy serwis klimatyzacji w wyspecjalizowanym warsztacie warto decydować się co najmniej raz w roku. Taka usługa obejmuje m.in. kontrolę szczelności, uzupełnienie czynnika chłodzącego, sprawdzenie i czyszczenie skraplacza oraz ewentualną wymianę uszkodzonych części. Dzięki regularnemu serwisowaniu będziemy mieć pewność, że nasza klimatyzacja działa sprawnie, a ewentualne usterki zostaną szybko wykryte i naprawione.

Odgrzybianie klimatyzacji, czyli coś, co może przeprowadzić każdy

Z uwagi na to, o czym wspomniałem na wstępie, czyli szkodliwości czynnika chłodniczego dla zdrowia, kompleksowy serwis warto zostawić w rękach fachowców. Czy w takim razie my, jako właściciele pojazdu, nie jesteśmy w stanie nic zrobić na własną rękę? Niekoniecznie. Każdy świadomy kierowca może zadbać o dobrą kondycję układu poprzez odgrzybienie klimatyzacji, a także regularną wymianę filtra kabinowego. Pierwsza czynność polega na użyciu specjalnego preparatu (w tym miejscu polecam przetestować dostępny w sklepie TEC 2000 Airco Freshener Service Spray) i rozpyleniu go we wnętrzu pojazdu. Wymiana filtra z kolei – jak sama nazwa wskazuje – polega na wyjęciu starej, zużytej części i włożeniu nowej. Oba serwisy nie wymagają dużych umiejętności oraz wiedzy mechanicznej, stąd też każdy powinien sobie bez problemu poradzić i z odgrzybieniem, i z wymienieniem filtra.

 • Odgrzybianie pomoże uniknąć nieprzyjemnych zapachów oraz zatrzymać rozwój groźnych dla zdrowia grzybów i bakterii. Wymiana filtra kabinowego natomiast zapewni lepszą jakość powietrza wewnątrz samochodu, ochronę układu klimatyzacji przed zanieczyszczeniami (pyłki, kurz, spaliny) oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii.

  Co jaki czas odgrzybiać klimatyzację i wymieniać filtr kabinowy?

  Czyszczenie klimatyzacji samochodowej w postaci odgrzybiania warto przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku – zalecam, aby zabierać się do tego przed sezonem letnim i zimowym. Filtr kabinowy z kolei warto wymienić raz do roku bądź co 15 tysięcy przejechanych kilometrów. Jego serwis nie jest trudny, a sam filtr z reguły zlokalizowany jest za schowkiem pasażerskim.

  Na odgrzybienie układu klimatyzacji w aucie warto zdecydować się również wtedy, gdy zauważalne będą objawy zagrzybionej klimatyzacji. Do takich zaliczyć trzeba nieprzyjemny zapach dochodzący z kanałów wentylacyjnych, uczucie duszności podczas jazdy czy podrażnienie dróg oddechowych. W takim wypadku nie warto czekać na odpowiedni sezon – im szybciej usuniemy problem, tym lepiej dla naszego zdrowia.

  W przypadku braku poprawy po odgrzybianiu warto rozważyć kompleksowy serwis w profesjonalnym warsztacie.

  Parę słow na koniec

  Serwisowanie klimatyzacji jest niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania i długiej żywotności układu. Choć profesjonalny serwis należy zlecić specjalistom, sami możemy zadbać o kondycję układu poprzez odgrzybianie i regularną wymianę filtra kabinowego. Kompleksowy przegląd i konserwację należy przeprowadzać co najmniej raz w roku, odgrzybianie z kolei dwa razy w roku – przed sezonem letnim i zimowym. W ten sposób zapewnimy sobie komfort jazdy i ochronę zdrowia.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor