Objawy uszkodzonej klimatyzacji samochodowej – 4 sygnały awarii, których nie warto ignorować
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego klimatyzacja w Twoim samochodzie przestała dawać oczekiwany efekt, skazując Cię na męczące podróże…
Czy wiesz, że klimatyzacja w Twoim samochodzie może stać się siedliskiem dla groźnych grzybów? Choć na ten temat powstało już wiele artykułów, wciąż nie każdy kierowca zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie zanieczyszczona “klima” w aucie. Na szczęście istnieją proste i tanie sposoby na to, by pozbyć się drobnoustrojów i zabrudzeń gromadzących się wewnątrz układu, a więc popularne odgrzybianie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zadbać o regularny serwis klimatyzacji samochodowej, a także jak często powinieneś wykonywać takie czynności. Miłej lektury!
Grzyby i bakterie uwielbiają wilgotne i ciepłe środowisko – a takim właśnie jest układ klimatyzacji w aucie. Gdy włączamy klimę, powietrze przepływa przez układ, a wraz z nim wilgoć, kurz, pyłki, spaliny i różne drobnoustroje. Te czynniki sprzyjają powstawaniu idealnych warunków do rozwoju mikroorganizmów, które mogą osiadać na filtrze kabinowym, parowniku czy w przewodach wentylacyjnych. Co więcej, niewłaściwie konserwowana, a także użytkowana klimatyzacja w samochodzie (brak wentylacji oraz długie przerwy w działaniu) również sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii.
Jak sama nazwa wskazuje – serwisowanie w postaci odgrzybiania jest czynnością mającą na celu przeczyszczenie układu z nagromadzonych drobnoustrojów, alergenów i zanieczyszczeń. Proces ten obejmuje użycie specjalnego preparatu czyszczącego (sprayu), który rozpyla się po wnętrzu pojazdu i po kanałach wentylacyjnych. Do tego dochodzi również wymiana filtra kabinowego na nowy. Odgrzybianie samo w sobie nie jest specjalnie skomplikowane, stąd też może zostać przeprowadzone w warunkach domowych.
Zagrzybiona klima może objawiać się na wiele nieprzyjemnych sposobów – wystąpienie któregoś z nich może nam zasugerować, że przyszedł czas na dezynfekcję układu. Kiedy więc należy odgrzybiać klimatyzację?
Przede wszystkim w momencie, w którym wyczuwalny będzie nieprzyjemny, duszący zapach wydostający się z nawiewu. Jest to najczęstszy objaw, który mówi nam o tym, że we wnętrzu układu rozpanoszyły się bakterie, pleśń, grzyby i nagromadziły się różnego rodzaju zanieczyszczenia mogące nieść zagrożenie dla naszego zdrowia. Jakie? Świetnie łączy się to z kolejnymi typowymi objawami, które tyczą się samopoczucia kierowcy oraz pasażerów, a więc:
Na temat objawów zagrzybionej klimatyzacji powstał również osobny wpis – jeśli chcesz wiedzieć więcej, zerknij również do niego!
Jak wyżej – czyszczenie klimatyzacji zalecane jest za każdym razem, gdy wyczuwalne będą opisane objawy. Nie zalecam jednak czekać do momentu, aż zacznie nas boleć głowa bądź będziemy mieli problem z oddychaniem w czasie jazdy! Odgrzybianie układu najlepiej wykonywać co najmniej dwa razy w roku, wiosną oraz na jesieni. Taka częstotliwość pozwoli uchronić się przed powstawaniem i gromadzeniem drobnoustrojów, a także pozwoli zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie podczas każdej podróży.
Jak wspomniałem – odgrzybianie można przeprowadzić na własną rękę – nie ma tutaj konieczności udawania się do warsztatu mechanika. Jak więc się do tego zabrać?
Zacznijmy od użycia sprayu – proces oczyszczania omówię na podstawie TEC 2000 Airco Freshener Service Spray, którego szczerze polecam (skutecznie pozbywa się szkodliwych mikroorganizmów, zapewnia świeży zapach na długi czas i choć to środek chemiczny, jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia).
Teraz czas na filtr kabinowy – jego wymiana w większości samochodów wygląda tak samo (ze względu na jego położenie – najczęściej znajdziemy go za schowkiem pasażera), dlatego też nie powinna sprawiać problemów. Całość polega na otwarciu maski, odkręceniu śrub bądź odczepieniu klipsów, które trzymają filtr, wyjęciu starej i zamontowaniu nowej części, przykręceniu śrub i zamknięciu maski.
Odgrzybianie klimatyzacji to ważny element dbałości o zdrowie i komfort jazdy. Grzyby i bakterie rozwijające się w układzie mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów oraz negatywnie wpływać na nasze zdrowie, dlatego warto pamiętać o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji przynajmniej dwa razy do roku (wiosną oraz jesienią). Czyszczenie koniecznością za to staje się w momencie, gdy wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, a po każdej jeździe występują niepokojące objawy zdrowotne jak ból głowy, kaszel czy podrażnienie nosa.
Od lat związany z branżą motoryzacyjną. Mechanik z dziesięcioletnim doświadczeniem, wieloletni pracownik sklepu motoryzacyjnego. Pasjonat motoryzacji, zakochany w starych samochodach. Na co dzień jeździ Toyotą Passeo z 1996 r. a w weekendy Fiatem 125p. Stały bywalec imprez motoryzacyjnych takich jak Japfest i Złombol.