Układ klimatyzacji

Co ile odgrzybianie klimatyzacji samochodowej?

Co ile odgrzybianie klimatyzacji samochodowej?
Układ klimatyzacji

Czy wiesz, że klimatyzacja w Twoim samochodzie może stać się siedliskiem dla groźnych grzybów? Choć na ten temat powstało już wiele artykułów, wciąż nie każdy kierowca zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie zanieczyszczona "klima" w aucie. Na szczęście istnieją proste i tanie sposoby na to, by pozbyć się drobnoustrojów i zabrudzeń gromadzących się wewnątrz układu, a więc popularne odgrzybianie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zadbać o regularny serwis klimatyzacji samochodowej, a także jak często powinieneś wykonywać takie czynności. Miłej lektury!

Bakterie, pleśń i grzyby – skąd właściwie biorą się w klimatyzacji?

Grzyby i bakterie uwielbiają wilgotne i ciepłe środowisko – a takim właśnie jest układ klimatyzacji w aucie. Gdy włączamy klimę, powietrze przepływa przez układ, a wraz z nim wilgoć, kurz, pyłki, spaliny i różne drobnoustroje. Te czynniki sprzyjają powstawaniu idealnych warunków do rozwoju mikroorganizmów, które mogą osiadać na filtrze kabinowym, parowniku czy w przewodach wentylacyjnych. Co więcej, niewłaściwie konserwowana, a także użytkowana klimatyzacja w samochodzie (brak wentylacji oraz długie przerwy w działaniu) również sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?

Jak sama nazwa wskazuje – serwisowanie w postaci odgrzybiania jest czynnością mającą na celu przeczyszczenie układu z nagromadzonych drobnoustrojów, alergenów i zanieczyszczeń. Proces ten obejmuje użycie specjalnego preparatu czyszczącego (sprayu), który rozpyla się po wnętrzu pojazdu i po kanałach wentylacyjnych. Do tego dochodzi również wymiana filtra kabinowego na nowy. Odgrzybianie samo w sobie nie jest specjalnie skomplikowane, stąd też może zostać przeprowadzone w warunkach domowych.

Kiedy należy odgrzybić klimatyzację, czyli o objawach zagrzybienia słów kilka

Zagrzybiona klima może objawiać się na wiele nieprzyjemnych sposobów – wystąpienie któregoś z nich może nam zasugerować, że przyszedł czas na dezynfekcję układu. Kiedy więc należy odgrzybiać klimatyzację? Przede wszystkim w momencie, w którym wyczuwalny będzie nieprzyjemny, duszący zapach wydostający się z nawiewu. Jest to najczęstszy objaw, który mówi nam o tym, że we wnętrzu układu rozpanoszyły się bakterie, pleśń, grzyby i nagromadziły się różnego rodzaju zanieczyszczenia mogące nieść zagrożenie dla naszego zdrowia. Jakie? Świetnie łączy się to z kolejnymi typowymi objawami, które tyczą się samopoczucia kierowcy oraz pasażerów, a więc:

  • wzmożone kichanie,
  • duszności,
  • podrażnienia nosa,
  • podrażnienie oczu,
  • kaszel,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • nawracające bóle głowy,
  • alergie. Na temat objawów zagrzybionej klimatyzacji powstał również osobny wpis – jeśli chcesz wiedzieć więcej, zerknij również do niego!

Co ile dezynfekować klimatyzację w aucie?

Jak wyżej – czyszczenie klimatyzacji zalecane jest za każdym razem, gdy wyczuwalne będą opisane objawy. Nie zalecam jednak czekać do momentu, aż zacznie nas boleć głowa bądź będziemy mieli problem z oddychaniem w czasie jazdy! Odgrzybianie układu najlepiej wykonywać co najmniej dwa razy w roku, wiosną oraz na jesieni. Taka częstotliwość pozwoli uchronić się przed powstawaniem i gromadzeniem drobnoustrojów, a także pozwoli zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie podczas każdej podróży.

Jak się zabrać do odgrzybiania klimy samochodowej?

Jak wspomniałem – odgrzybianie można przeprowadzić na własną rękę – nie ma tutaj konieczności udawania się do warsztatu mechanika. Jak więc się do tego zabrać?Zacznijmy od użycia sprayu – proces oczyszczania omówię na podstawie TEC 2000 Airco Freshener Service Spray, którego szczerze polecam (skutecznie pozbywa się szkodliwych mikroorganizmów, zapewnia świeży zapach na długi czas i choć to środek chemiczny, jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia).

  • Na początku uruchamiamy: silnik, układ klimatyzacji (minimalna temperatura), nawiew (maksymalna wydajność), recyrkulację powietrza.
  • Następnie sięgamy po preparat i przez około pół minuty intensywnie wstrząsamy puszką.
  • Po tym przychodzi czas na właściwą pracę środka – ściągamy zabezpieczenie, kładziemy aerozol na podłodze i zamykamy okna oraz drzwi samochodu.
  • Czekamy, aż preparat rozpyli się do końca. Nie zalecam jednak od razu po tym otwierać drzwi – zamiast tego radzę odczekać 5-10 minut.
  • Otwieramy drzwi, gasimy silnik i wyłączamy układy, a następnie otwieramy szybę, drzwi i pozostawiamy auto do wentylacji na około godzinę. Najlepiej robić to na świeżym powietrzu.
  • Teraz czas na filtr kabinowy – jego wymiana w większości samochodów wygląda tak samo (ze względu na jego położenie – najczęściej znajdziemy go za schowkiem pasażera), dlatego też nie powinna sprawiać problemów. Całość polega na otwarciu maski, odkręceniu śrub bądź odczepieniu klipsów, które trzymają filtr, wyjęciu starej i zamontowaniu nowej części, przykręceniu śrub i zamknięciu maski.

    Co ile odgrzybiać klimatyzację samochodową? Podsumowanie

    Odgrzybianie klimatyzacji to ważny element dbałości o zdrowie i komfort jazdy. Grzyby i bakterie rozwijające się w układzie mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów oraz negatywnie wpływać na nasze zdrowie, dlatego warto pamiętać o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji przynajmniej dwa razy do roku (wiosną oraz jesienią). Czyszczenie koniecznością za to staje się w momencie, gdy wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, a po każdej jeździe występują niepokojące objawy zdrowotne jak ból głowy, kaszel czy podrażnienie nosa.

    Wpisy

    z tej samej kategorii

    Jakie objawy wskazują na brak oleju w sprężarce klimatyzacji?
    Układ klimatyzacji

    Jakie objawy wskazują na brak oleju w sprężarce klimatyzacji?

    Brak oleju w sprężarce klimatyzacji to problem, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń i kosztownych napraw. Po czym możemy poznać taki stan rzeczy? W dzisiejszym wpisie omówię rolę oleju, także, jakie są objawy jego braku w sprężarce. Czytaj dalej i...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Jak szybko i skutecznie ocenić stan sprężarki klimatyzacji?
    Układ klimatyzacji

    Jak szybko i skutecznie ocenić stan sprężarki klimatyzacji?

    Sprawność sprężarki klimatyzacji jest kluczowa dla utrzymania komfortu jazdy w gorące dni oraz dla długowieczności całego układu klimatyzacyjnego. Niestety, problemy ze sprężarką mogą objawiać się w różnych sposób i prowadzić do poważnych awarii. W dzisie...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Problemy z klimatyzacją? Sprawdź czujnik ciśnienia!
    Układ klimatyzacji

    Problemy z klimatyzacją? Sprawdź czujnik ciśnienia!

    Masz problemy z klimatyzacją w samochodzie? To może być kwestia czujnika ciśnienia. Czujnik ten odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i regulowaniu ciśnienia czynnika chłodzącego, a jego uszkodzenie może prowadzić do wielu problemów, takich jak nieregular...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Objawy niedoboru czynnika
    Układ klimatyzacji

    Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Objawy niedoboru czynnika

    Kiedy klimatyzacja przestaje działać efektywnie, może to być spowodowane różnymi czynnikami, a jednym z najczęstszych jest niedobór czynnika chłodzącego. Warto zrozumieć, jak ważna jest jego rola, jakie są objawy jego braku oraz jak regularne kontrole mog...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Dlaczego TEC 2000?

    Dlaczego TEC 2000?

    • Wydłuża żywotność silnika

    • Zabezpiecza silnik oraz układ paliwowy

    • Ogranicza ryzyko kosztownych napraw

    • Zmniejsza spalanie

    • Skuteczność potwierdzona testami