Wtryskiwacze

Co jest przyczyną stukania wtryskiwaczy i jak się przed tym uchronić?

Co jest przyczyną stukania wtryskiwaczy i jak się przed tym uchronić?
Wtryskiwacze

Głośna praca wtryskiwaczy – a konkretnie – stukanie wtrysków to zjawisko, z którym spotkać się mogą w szczególności właściciele aut napędzanych silnikiem wysokoprężnym. Tego typu objaw może budzić wątpliwości wśród kierowców co do aktualnej kondycji układu wtryskowego, dlatego też w przypadku wystąpienia charakterystycznych stuków spod maski, nie warto ich bagatelizować, tylko poczynić odpowiednie kroki, by oszczędzić sobie poważnych problemów z jednostką napędową. Dlaczego wtryskiwacz stuka? Co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji?

Stukający wtrysk – nie bagatelizuj problemu!

Nowoczesne wtryskiwacze jak np. Common Rail są podzespołami, które cechuje wysoka kultura pracy, co oznacza tylko, tyle że podczas jazdy nie generują wysokiego poziomu hałasu.

Należy być świadomym, że wtryski – niezależnie od rodzaju – nie powinny wydawać żadnych "podejrzanych" dźwięków – a do takowych właśnie należy zaliczyć stukanie (szczególnie odczuwalne jest na zimnym silniku).

Choć w pierwszej chwili może nie przysporzyć problemów w czasie jazdy, tak zbagatelizowane po czasie może przynieść fatalne w skutkach awarie.

Stukający wtryskiwacz – efekt zanieczyszczenia

Najczęstszą przyczyną stukających wtrysków są nagromadzone w ich wnętrzu zanieczyszczenia w postaci nagaru i innych osadów, będących efektem spalania paliwa, a także nieczystości znajdujących się w paliwie. Same zabrudzenia mogą osadzać się zarówno na dyszach, jak i w środku komór, co z kolei może prowadzić do problemów z dawkowaniem i rozpylaniem paliwa. Nadmiar zanieczyszczeń negatywnie wpłynie nie tylko na pracę wtrysków, ale również całej jednostki napędowej. W momencie, gdy zbierze się ich zbyt dużo, wtryskiwacze ulegną zatkaniu, tracąc swoje właściwości. Następstwem tego będą takie problemy jak:

Dlaczego zanieczyszczenie wtrysków to problem, którego nie należy lekceważyć?

Choć nie każdy może zdawać sobie sprawę z tego, jak wielką krzywdę dla wtrysków, a także całego pojazdu mogą wyrządzić z pozoru niegroźne zanieczyszczenia, warto być świadomym, że ich nadmiar może poskutkować nawet całkowitą awarią jednostki napędowej – mowa tutaj oczywiście o ekstremalnych przypadkach, gdy temat zanieczyszczonych wtryskiwaczy był przez długi czas bagatelizowany. Przykładem tutaj będzie uszkodzenie tłoków oraz cylindrów czy też zaworów i gniazd zaworowych – awarie tychże podzespołów mogą mieć jedno podłoże, a więc nieprawidłowe spalanie paliwa i odkładanie się nagaru i sadzy, co z kolei jest konsekwencją nierównomiernego spalania paliwa przez niedrożne lub zatkane wtryskiwacze.

Jak zapobiec stukaniu wtryskiwaczy? Świadoma i regularna pielęgnacja to podstawa

Wiedząc już, jak poważnym problemem może być stukanie wtryskiwaczy Common Rail (lub innego typu) spowodowane wspomnianymi wyżej zanieczyszczeniami, warto zawczasu reagować. W jaki sposób? To proste – przeczyścić wtryski za pomocą chemicznego preparatu i pozbyć się osadów z końcówek i dysz. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze, aniżeli udanie się na regenerację wtryskiwaczy w profesjonalnym warsztacie samochodowym, stąd też w ostatnich latach jest coraz popularniejsze.

O regularnej pielęgnacji należy pamiętać nie tylko wtedy, gdy zaczną się pierwsze objawy zabrudzonych/zużytych wtryskiwaczy. Sięganie po wysokiej jakości preparaty czyszczące powinno być traktowane przede wszystkim jako profilaktyka, która ma uchronić wtryski przed zapchaniem i tym samym – przed potencjalnymi awariami spowodowanymi ich degradacją.

Po co więc sięgnąć? Moim wyborem w przypadku silników wysokoprężnych jest TEC 2000 Diesel Injector Cleaner cechujący się wysoką skutecznością w czyszczeniu końcówek oraz dysz wtryskiwaczy. Za sprawą innowacyjnej formuły świetnie radzi sobie z nagarem oraz innymi osadami, ale nie tylko. Wykorzystasz go również do usunięcia zanieczyszczeń zbierających się paliwach słabszej jakości. Wartym odnotowania jest fakt, że w swoim składzie posiada również substancje smarne, które wydłużają żywotność wtryskiwaczy, zmniejszając ryzyko uszkodzenia oraz odwlekając w czasie ich regenerację.

 • Wyczyszczenie wtrysków nie pomogło – co zrobić w takim wypadku?

  Warto pamiętać, że preparaty takie jak wspomniany wyżej Diesel Injector Cleaner doskonale sprawdzą się w regularnej pielęgnacji, ale nie są to magiczne narzędzia, które naprawią usterki wtrysków. Jeżeli stukanie spowodowane jest uszkodzeniem wtryskiwaczy, samo przeczyszczenie ich nie wystarczy. W takiej sytuacji warto pomyśleć o regeneracji, czyli usłudze, która ma na celu przywrócić wtryskom optymalne parametry pracy. Taką operację przeprowadza się w profesjonalnych warunkach, a w jej skład wchodzi: **diagnostyka, czyszczenie, wymiana zużytych części, kalibracja, a także testy.**Jeżeli wtryski nie nadają się do regeneracji, nie pozostaje nic innego jak wymiana części na nowe – jedna i druga opcja to wydatek mogący sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Takich kosztów można uniknąć – podstawą jest wspomniana wcześniej profilaktyka i regularna pielęgnacja układu wtryskowego.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?
  Wtryskiwacze

  Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?

  Wtrysk sterujący to podstawowy składnik nowoczesnych silników spalinowych, od którego zależy nie tylko wydajność, ale także zdrowie całego pojazdu. Zrozumienie jego funkcji, zdolność do rozpoznawania objawów potencjalnych problemów oraz wiedza o odpowiedn...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
  Wtryskiwacze

  Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

  Wtryskiwacze to kluczowe elementy układu paliwowego w samochodach benzynowych idieslowych. To właśnie od ich sprawności zależy wydajność…...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor