Porady o czyszczeniu silnika

Co oznaczają liczby na oleju silnikowym? Oznaczenia środków smarnych w pigułce

Co oznaczają liczby na oleju silnikowym? Oznaczenia środków smarnych w pigułce
Porady o czyszczeniu silnika

Każdy dostępny na rynku olej silnikowy posiada oznaczenie odpowiadające jego właściwościom. Cyfry i litery znajdujące się na etykiecie butelki w pierwszej chwili mogą budzić zwątpienie – w rzeczywistości jednak są one bardzo pomocne dla kierowców w kwestii wyboru idealnej formulacji do posiadanej jednostki napędowej. A więc: co oznaczają liczby na oleju silnikowym?

Olej silnikowy – oznaczenie ułatwiające wybór odpowiedniego środka smarnego

Olej silnikowy jest dla każdego pojazdu niczym krew dla ludzkiego organizmu. Bez środka smarnego bowiem nie ma mowy o wydajnej i bezpiecznej pracy silnika, który musi mieć zapewnione odpowiednie smarowanie redukujące tarcie pomiędzy metalowymi elementami jednostki. Sam olej jest odpowiedzialny również za chłodzenie elementów czy odciąganie gromadzących się we wnętrzu układu zanieczyszczeń. Z czasem jednak każda formulacja traci swoje pierwotne właściwości, stąd też podlega regularnej wymianie. Aby wiedzieć, po jaki środek smarny sięgnąć, by zapewnić posiadanej jednostce optymalne warunki pracy, należy sugerować się oznaczeniem oleju silnikowego znajdującym się na etykiecie butelki formulacji.

Oznaczenia na oleju silnikowym: klasyfikacja SAE, ACEA i API

Symbole olejów na pierwszy rzut oka mogą wydawać się ciężkie do rozszyfrowania – w rzeczywistości jednak wystarczy dowiedzieć się kilku podstawowych informacji o klasyfikacji środków smarnych oraz o samych formulacjach, aby wiedzieć, do jakiego silnika wybrać dany preparat i tym samym oszczędzić sobie ewentualnych problemów z kondycją jednostki napędowej, Same oznaczenia olei silnikowych odnoszą się do konkretnych parametrów formulacji: lepkości oraz jakości. Właściwości te zapisane są w kilku normach – SAE, ACEA oraz API.

Norma SAE – lepkość oleju silnikowego zapisana za pomocą cyfr i liter

SAE (Society of Automotive Engineers) to stowarzyszenie, które stworzyło normę określającą lepkość olejów – parametr opisujący właściwości smarne oleju w niskich i wysokich temperaturach. Sama klasyfikacja dzieli preparaty według klas letnich i zimowych. Jeśli chodzi o pierwszą z nich, czyli zimową, symbol wyrażony jest za pomocą cyfry np. 10, a także litery "W" (pierwsza litera słowa winter, czyli zima). Jeśli chodzi o klasę letnią, zapisuje się ją jedynie za sprawą liczby. Co ważne: obecnie stosuje się oleje wielosezonowe, stąd też obie normy podaje się równocześnie, a więc pełen zapis klasy lepkości prezentuje się następująco: 0W-20, 5W-30, 10W-40 i tak dalej. Poniżej przykłady oznaczenia na olejach samochodowych zapisanych w normie SAE wraz z wyjaśnieniem cyfr i liter tworzących pełen zapis.

ACEA – europejskie oznaczenie jakości oleju silnikowego

ACEA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów, stworzyło normę klasyfikacji olejów ze względu na ich jakość. Samo oznaczenie składa się zarówno z liter, jak i cyfr. Pierwsze z nich określają typ pojazdu, do którego pasuje dany środek smarny, liczby z kolei odpowiadają możliwościom formulacji (im cyfra jest wyższa, tym olej posiada lepsze właściwości ochronne dla silnika).

Olej silnikowy – oznaczenia API, czyli kolejna klasyfikacja jakości

Amerykański Instytut Nafty (API) podobnie jak ACEA stworzył klasyfikację dla jakości olejów silnikowych. Podzielona ona została na 3 grupy.

 • Jest to płukanka, która skutecznie rozchodzi się po najdalszych zakamarkach układu i dokładnie zbiera osady m.in. z rowków pierścieni tłokowych, kanałów magistrali olejowej czy popychaczy zaworów, gwarantując tym samym czystość silnikowi i lepsze smarowanie podzespołom, wydłużając tym samym żywotność układu.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Jak ograniczyć zużycie oleju silnikowego?
  Porady o czyszczeniu silnika

  Jak ograniczyć zużycie oleju silnikowego?

  Twój samochód bierze olej? Co jakiś czas zauważasz jego ubytki? Może to oznaczaćto awarię kluczowych elementów w…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Czysty silnik co to znaczy?
  Porady o czyszczeniu silnika

  Czysty silnik co to znaczy?

  O czystym silniku można mówić właściwie w dwóch przypadkach. Po pierwsze wodniesieniu do czystej, umytej komory silnika…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić silnik?
  Porady o czyszczeniu silnika

  Jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić silnik?

  Od lat rośnie popularność preparatów do czyszczenia jednostkinapędowej. Skuteczność płukanek silnika została potwierdzona licznymi testami apreparaty cieszą…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Jak wyczyścić pierścienie tłokowe?
  Porady o czyszczeniu silnika

  Jak wyczyścić pierścienie tłokowe?

  Pierścienie tłokowe w silniku samochodowym pełnią kluczową rolę. Zapewniająwłaściwą kompresję, utrzymanie smarowania oraz kontrolę temperatury, a także…...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  author

  Patryk Gałązka

  Autor