Płukanie silnika

Czy czysty silnik to większa kultura pracy, mniejsze spalanie i dłuższa żywotność?

Czy czysty silnik to większa kultura pracy, mniejsze spalanie i dłuższa żywotność?
Płukanie silnika

Jeśli wyjeżdżasz samochodem prosto z salonu, to wiesz, że spalanie paliwa będzie na poziomie, które gwarantuje producent, a sam silnik będzie pracował cicho i bez żadnych zakłóceń. Nowy silnik jest czysty i wszystkie płyny eksploatacyjne są na odpowiednim poziomie. Jednak z biegiem czasu poszczególne elementy eksploatacyjne zużywają się, a sama jednostka napędowa ulega zanieczyszczeniu. A to może przełożyć się na niższą moc, wyższe zużycie paliwa czy głośną pracę silnika.

Jak działa zanieczyszczony silnik?

Nagromadzone zanieczyszczenia pod postacią nagaru, sadzy, szlamu czy pozostałości starego zużytego oleju, zaburzają prawidłową pracę silnika. Najczęściej z powodu zanieczyszczeń cierpią zawory, wtryskiwacze czy kolektor ssący.

Zabrudzony silnik to trudności z jego uruchomieniem, głośna praca, brak wykorzystania potencjału nowo wymienionego oleju czy niższa kompresja w cylindrach.

  • Jak zadbać o silnik?

    Bezawaryjne działanie silników — zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych, w dużej mierze zależy od sposobu eksploatacji. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Ważna jest:

    Regularna wymiana oleju

    Najlepiej co rok lub wcześniej, po przejechaniu 15.000 km. Do tego warto stosować olej wysokiej jakości, który posiada odpowiednią ilość dodatków czyszczących i detergentów. Odpowiadają one za rozpuszczanie osadów nisko i wysokotemperaturowych. Zarówno stary olej, jak i ten niskiej jakości grozi zwiększeniem osadzania się nagaru.

    Bezwzględnie należy stosować olej o parametrach zgodnych z zaleceniami producenta. Przykładowo, jeśli do danego typu samochodów zalecany jest olej syntetyczny, nie można stosować innego np. półsyntetycznego. Dodatkowo trzeba pamiętać, żeby utrzymywać odpowiedni poziom oleju: sprawdzać jego poziom i ewentualne niedobory uzupełnić.

    Przy częstych trasach na krótki dystans regularne płukanie silnika

    Krótkie trasy po mieście, zwłaszcza jeśli wymagają częstego zatrzymywania i ponownego uruchamiania samochodu, stanowią duże obciążenie dla silnika. W takim przypadku regularne stosowanie płukanki do silnika będzie bardziej wskazane niż w przypadku samochodów wykorzystywanych przede wszystkim do dynamicznej jazdy autostradą.

    Paliwo tylko wysokiej jakości

    Choć nagłośnienie spraw związanych z tzw. “chrzczonym” paliwem przyczyniło się do większej kontroli w tym zakresie, nadal warto tankować tylko na sprawdzonych stacjach benzynowych.

    Serwis raz do roku

    Serwis warto wykonać raz w roku. Przy okazji wymiany oleju warto zadbać także o wymianę filtrów: oleju, powietrza i paliwa, ale także sprawdzić poziom płynu hamulcowego, stan klocków hamulcowych i ogólny stan samochodu. Dzięki temu ewentualną awarię można wykryć szybciej, a to oznacza mniejsze koszty i bezpieczną jazdę.

    Czyszczenie silnika – kiedy warto zastosować płukankę?

    Czyszczenie silnika sprawdzi się w kilku przypadkach. Na pewno warto zastanowić się na takim rozwiązaniem, jeśli auto daje już widoczne objawy zbliżających się kłopotów: problemy z rozruchem silnika czy ciemny lub niebieski dym. Powodem problemów prawdopodobnie są nagromadzone zanieczyszczenia: nagar, zużyty olej czy osad.

    Rozwiązaniem jest płukanie silnika, które można przeprowadzić przy standardowej wymianie oleju. Efekt: czysty silnik, większa wydajność oleju bezpośrednio po wymianie, zwiększenie mocy, zwiększenie kompresji w cylindrach, większa kultura pracy i mniejsze spalanie paliwa. Przy regularnym stosowaniu płukanki wysokiej jakości to także dłuższa żywotność silnika.

    Płukanie silnika sprawdzi się też:

    • przy dużym przebiegu auta - im większy przebieg, tym więcej nagaru i osadu i tym samym efekt płukania będzie bardziej widoczny,
    • przy kupnie auta używanego o nieznanej historii eksploatacyjnej,
    • przy rzadszej niż zalecana wymianie oleju,
    • przy stosowaniu oleju niskiej jakości lub innego niż zalecany przez producenta.
      Czy czysty silnik to większa kultura pracy, mniejsze spalanie i dłuższa żywotność

    Jakie efekty daje czyszczenie silnika?

    Podstawową kwestią jest usuwanie zanieczyszczeń. Nagar to osad węglowy, który przyczynia się do awarii silnika. Powstaje w rezultacie spalania oleju wymieszanego z paliwem. Przyczyn odkładania się większej ilości nagaru może być kilka m.in. stary olej, jego niski poziom czy stosowanie oleju niskiej jakości. Poza tym trudno w pełni zabezpieczyć silnik przed zanieczyszczeniami, w tym również nagarem, nawet przy regularnej wymianie oleju. Rozwiązaniem jest płukanie silnika - w skład której wchodzą rozpuszczalniki i preparaty smarne usunie osad i nagar na denku tłoka i z wewnętrznej powierzchni silnika, a to zwiększy jego moc, wyciszy hydrauliczne popychacze zaworów czy pozwoli zwiększyć kompresję w cylindrach.

    Podsumowanie

    Nie ma samochodów, które się nie psują. Jednak żywotność silnika można przedłużyć. Wymaga to co prawda wypracowania odrobiny dobrych nawyków, jednak w tym przypadku lepiej zapobiegać, niż później płacić duże pieniądze za wymianę części i kosztowną naprawę. Czysty silnik bez nagaru, osadów i innych zanieczyszczeń to większa kultura pracy, mniejsze spalanie i dłuższa żywotność. Ważna jest przy tym systematyczność.

    Wpisy

    z tej samej kategorii

    Masło na korku oleju – mały problem czy zwiastun poważnej awarii?
    Płukanie silnika

    Masło na korku oleju – mały problem czy zwiastun poważnej awarii?

    Masło na korku oleju to zjawisko, które może zaniepokoić każdego kierowcę. Ten charakterystyczny osad, przypominający konsystencją masło lub majonez, jest wynikiem mieszania się oleju silnikowego z wodą lub płynem chłodniczym. Choć może wydawać się błahym...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Nagar na denku tłoka – poznaj objawy, usuń i zapobiegnij awariom
    Płukanie silnika

    Nagar na denku tłoka – poznaj objawy, usuń i zapobiegnij awariom

    Nagar na denku tłoka to poważny problem, który może dotknąć każdy silnik spalinowy. Ten twardy osad węglowy, powstający w wyniku niecałkowitego spalania paliwa, może znacząco obniżyć wydajność silnika i prowadzić do kosztownych awarii. Po czym poznać, że ...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Czysty silnik co to znaczy?
    Płukanie silnika

    Czysty silnik co to znaczy?

    O czystym silniku można mówić właściwie w dwóch przypadkach. Po pierwsze wodniesieniu do czystej, umytej komory silnika…...

    author

    Patryk Gałązka

    Autor

    Czy czysty silnik pracuje lepiej?
    Płukanie silnika

    Czy czysty silnik pracuje lepiej?

    Obciążenia jakim poddawany jest silnik spalinowy w aucie każdego dnia sąogromne. Jego bezproblemowe działanie wymaga utrzymaniu go…...

    author

    Patryk Gałązka

    Autor

    author

    Patryk Gałązka

    Autor

    Dlaczego TEC 2000?

    Dlaczego TEC 2000?

    • Wydłuża żywotność silnika

    • Zabezpiecza silnik oraz układ paliwowy

    • Ogranicza ryzyko kosztownych napraw

    • Zmniejsza spalanie

    • Skuteczność potwierdzona testami