Jak dbać o samochód?

Głośna praca skrzyni biegów? Remont nie musi być jedynym wyjściem!

Głośna praca skrzyni biegów? Remont nie musi być jedynym wyjściem!
Jak dbać o samochód?

Podróże samochodem to nieodłączny element naszego codziennego życia. Niemal każdego dnia korzystamy z auta, aby dostać się do pracy, sklepu czy na spotkanie z przyjaciółmi. Wielu z nas ceni sobie komfort jazdy, a ten niestety może być zaburzony przez wiele czynników. Jednym z nich jest głośna skrzynia biegów. Czy to oznacza konieczność natychmiastowego remontu? Na szczęście nie zawsze!

Przyczyny głośnej pracy skrzyni biegów

Głównym źródłem hałasu w skrzyniach biegów jest tarcie. Elementy takie jak łożyska i tryby, które znajdują się w skrzyni, z czasem mogą zacząć wydawać nieprzyjemne dźwięki. Właśnie tak powstaje głośna praca skrzyni biegów, co może niepokoić wielu kierowców. Dlaczego tak się dzieje? Przy intensywnej eksploatacji skrzyni biegów, łożyska i tryby są poddawane ciągłemu tarmoszeniu, które powoduje ich stopniowe zużycie. Z biegiem czasu, te kluczowe dla funkcjonowania skrzyni biegów komponenty, zaczynają pracować z coraz większą głośnością. To jest sygnał, który nie powinien być ignorowany.

Czytaj również: płukanie skrzyni biegów.

Głośna praca skrzyni a objawy awarii

Często głośna praca skrzyni biegów może wskazywać na potencjalne problemy techniczne. Choć nie zawsze musi to oznaczać poważnej usterki, warto znać najbardziej typowe objawy awarii skrzyni biegów, aby szybko reagować w razie potrzeby. Kiedy powinna zapalić nam się lampka?W czasie zgrzytania wewnątrz skrzyni. Jest to zwykle wynik zapieczenia linek lub zużycia synchronizatorów, które są odpowiedzialne za płynność włączania się kół zębatych. Jeśli zgrzyt jest słyszalny tylko przy określonych biegach, to najprawdopodobniej winne są synchronizatory.

Alternatywa dla remontu skrzyni biegów – zastosowanie dodatku do oleju

Pierwszym odruchem wielu kierowców, kiedy usłyszą głośną pracę automatycznej skrzyni biegów, jest decyzja o natychmiastowym remoncie. Chociaż jest to zrozumiałe, nie zawsze jest to konieczne. Wielu mechaników potwierdzi, że istnieją alternatywne metody zaradzenia temu problemowi, które są zarówno skuteczne, jak i mniej kosztowne. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie dodatków do oleju jak np. TEC 2000 Oil Booster.

TEC 2000 Oil Booster: Jak to działa?

TEC 2000 Oil Booster, zwany także OB, to dodatek do oleju, który ma za zadanie zmniejszyć tarcie między elementami skrzyni biegów. Jak to możliwe? Działa to na zasadzie tworzenia specjalnej warstwy na powierzchni łożysk i trybów, która redukuje bezpośredni kontakt między nimi.

Zastosowanie OB nie tylko wycisza głośną pracę łożysk, ale również pomaga olejowi przekładniowemu zachować swoje pierwotne właściwości na dłużej. W praktyce oznacza to, że dodatek ten wydłuża żywotność skrzyni biegów, dzięki czemu kierowcy mogą cieszyć się płynną i cichą pracą skrzyni przez dłuższy czas.

Kiedy warto zastosować TEC 2000 Oil Booster?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zawsze, kiedy zauważysz głośną pracę skrzyni biegów. Warto jednak pamiętać, że im szybciej poddasz ją działaniu OB, tym większe masz szanse na uniknięcie kosztownego remontu. Oczywiście, TEC 2000 Oil Booster to nie jest magiczne rozwiązanie na wszystkie problemy. Jeżeli skrzynia biegów jest już bardzo zużyta i dodatek nie przynosi oczekiwanych efektów, to warto skonsultować się z doświadczonym mechanikiem, który dokona szczegółowej diagnozy stanu skrzyni.

Czytaj również: opiłki w skrzyni biegów.

Wnioski: co dalej z głośną skrzynią biegów?

Jeżeli Twoja skrzynia zaczyna wydawać niepokojące dźwięki, nie wpadaj od razu w panikę. Głośna praca skrzyni biegów nie musi od razu oznaczać konieczności przeprowadzania kosztownego remontu. W wielu przypadkach, zastosowanie dodatku do oleju, jakim jest TEC 2000 Oil Booster, może skutecznie rozwiązać ten problem, jednocześnie chroniąc układ przed dalszym zużyciem.

 • Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny i zawsze warto skonsultować się z doświadczonym mechanikiem. Zastosowanie dodatku do oleju to jedno, ale prawidłowa diagnoza i fachowa porada to klucz do długotrwałego i bezproblemowego użytkowania skrzyni biegów. Bez względu na to, jaką drogę wybierzesz, pamiętaj, że troska o stan techniczny Twojego samochodu to inwestycja, która zawsze się opłaca.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?
  Jak dbać o samochód?

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?

  Wymiana podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a jednym z nich jestolej silnikowy, daje nadzieję na długie użytkowanie…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?
  Jak dbać o samochód?

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?

  Aby nasz samochód prawidłowo funkcjonował, należy utrzymywać jednostkę napędowąw doskonałej kondycji. W ofercie TEC 2000 znajdziesz jednak…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor