Jak czyścić wtryski w Dieslu? Czy można robić to na własną rękę, czy lepiej zostawić to w rękach profesjonalistów? Po jaki środek do czyszczenia wtryskiwaczy sięgnąć, by zapewnić im dobrą kondycję? Tego typu pytania od lat nurtują kierowców chcących zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu paliwowego, co oczywiście, ma na celu zapewnienie wydajnej jazdy przez wiele lat. Zaliczasz się do tego grona osób? W takim razie przeczytaj wpis przygotowany przez zespół TEC 2000, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania. Zyskaj wiedzę, dzięki której w prawidłowy sposób zadbasz o stan wtrysków w Dieslu, bez obaw o ewentualne problemy z pojazdem.
Kiedy pomyśleć o przeczyszczeniu wtryskiwaczy w Dieslu?
Zachowanie wtryskiwaczy w dobrej kondycji sprawi, że układ paliwowy na dłuższy czas będzie pracować bezproblemowo i bezawaryjnie. Ale kiedy się za to zabrać? Z reguły nowoczesne konstrukcje wysokoprężne przez pierwsze 100 tysięcy kilometrów nie sprawiają żadnych problemów. Po tym czasie mogą (ale nie muszą) pojawić się pierwsze sygnały, że z układem dzieje się coś nie tak – przykładem jest tutaj dymienie z rury wydechowej, głośniejsza praca silnika czy też większe zużycie paliwa. Nierówna praca jednostki i ciemny dym są oznakami, które powinny zachęcić kierowców do m.in. wyczyszczenia wtryskiwaczu w Dieslu. Ta sama zasada tyczy się zarówno nowszych pojazdów, jak i tych nieco bardziej wyeksploatowanych, które mają już za sobą przejechane setki tysięcy kilometrów.
Czyszczenie wtrysków. Diesel, czyli jednostka problematyczna
Na temat płukania wtrysków w silnikach wysokoprężnych można powiedzieć wiele – przede wszystkim to, że zabieg ten musi być przemyślany i przeprowadzony z zachowaniem ostrożności. Dlaczego? Wtryskiwacze, podobnie zresztą jak cała jednostka Diesla, posiadają skomplikowaną budowę. Ze względu na trudną konstrukcję, a także na ich precyzyjność, nie mogą zostać ot tak przeczyszczone. Dlatego też ręczne czyszczenie wtrysków Diesla całkowicie odpada – po prostu jest to niemożliwe.
Czym czyścić wtryski w Dieslu? Nie dla czyściw
Zastanawiając się, czym wyczyścić wtryski w Dieslu, od razu można odpuścić sobie temat różnego rodzaju czyściw – ponownie ze względu na precyzyjność końcówki wtryskiwaczy. Zdecydowanie odradzamy „domowe sposoby” – bez wykorzystania nieodpowiednich narzędzi bardzo łatwo o uszkodzenie precyzyjnej konstrukcji wtrysków. Zniszczenie wtrysków w silniku wysokoprężnym wiąże się z kolei z pokaźnym wydatkiem (uzależnionym od liczby wtryskiwaczy) – niezależnie jednak od ilości, trzeba liczyć się z kosztami rzędu nawet kilku tysięcy złotych (doliczyć należy również koszt wymiany w warsztacie).
Sprawdź także: Czyszczenie układu dolotowego – dlaczego jest takie ważne?
Płukanie wtrysków Diesel na własną rękę – to możliwe dzięki specjalnym preparatom
Więc jak przeczyścić wtryski w Dieslu, aby nie narazić się na ich uszkodzenie? Czy wyczyszczenie ich na własną rękę jest w ogóle możliwe? Tak – warunkiem jednak jest wykorzystanie specjalnego preparatu czyszczącego wtryskiwacze. Skorzystanie z puszki specjalnego środka nie jest skomplikowane i co ważniejsze dla układu – bezpieczne. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które bazują na silnych składnikach smarnych oraz innych substancjach o mocnym działaniu czyszczącym. Zastosowanie puszki odblokowuje zapieczone wtryski, jednocześnie dokładnie je płukając i smarując. Co ważne jednak – podczas stosowania preparatów należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.
Czym wyczyścić wtryski w Dieslu? TEC 2000 – wybór numer 1 wśród kierowców i mechaników w Polsce
Rynek motoryzacyjny bogaty jest w preparaty do czyszczenia wtrysków Diesla, które od kilku lat zyskują na popularności. Po jaki środek sięgnąć? Pozytywnymi opiniami oraz zaufaniem cieszy się TEC 2000 Diesel Injector Cleaner, po którego sięgają zarówno kierowcy chcący przeprowadzić serwis płukania wtryskiwaczy na własną rękę, jak i profesjonalne warsztaty samochodowe. Co możemy powiedzieć o tym preparacie? Tyle że jest to wielofunkcyjny środek o silnym działaniu czyszczącym – bardzo dokładnie pozbywa się zabrudzeń zarówno z wtrysków, jak i dysz wtryskiwaczy, poprawiając dzięki temu atomizację i strumień wtryskiwanej mieszanki. Regularne stosowanie Diesel Injector Cleaner od TEC 2000 pozwoli uporać się z czarnym dymem z rury wydechowej, a także poprawi spalanie paliwa. Dodatkowo preparat:
- ułatwi zimny rozruch,
- przedłuży żywotność wtryskiwaczy w Dieslu,
- wyciszy pracę jednostki napędowej na biegu jałowym.
Jak wyczyścić wtryskiwacze Diesla za pomocą preparatu?
Cały serwis polega na podaniu specyfiku bezpośrednio do listwy wtryskiwaczy (najlepiej za pomocą uniwersalnego aparatu). Poniżej w kilku punktach opisaliśmy proces płukania wtrysków (na podstawie wspomnianego preparatu TEC 2000 Diesel Injector Cleaner).
- Odłączenie przewodów paliwowych od listwy: zasilającego i powrotnego.
- Podłączenie w miejscu fabrycznych przewodów aparatu do czyszczenia wtryskiwaczy. Wolne końce z kolei należy umieścić w puszce środka czyszczącego.
- Uruchomienie silnika na ok. 20 minut.
- Wyłączenie jednostki (w momencie, w którym puszka jest pusta).
- Odpięcie przewodów serwisowych i wpięcie przewodów fabrycznych.
Jedną puszkę preparatu można stosować na 20 litrów paliwa w zbiorniku.
Sprawdź także: Wtryskiwacze Diesla – jak zadbać o prawidłowe działanie?
Profesjonalne czyszczenie wtryskiwaczy Diesel, czyli wizyta w warsztacie samochodowym
Wtryskiwacze w samochodach napędzanych silnikiem wysokoprężnym można wyczyścić również w sposób profesjonalny, czyli w warsztacie. Cała procedura czyszczenia odbywa się za sprawą fal ultradźwiękowych, a także dzięki obróbce termiczno-chemicznej przy odpowiednio wysokiej temperaturze i specjalistycznemu preparatowi (dostępny tylko w autoryzowanych serwisach). Co wybrać? Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest samodzielne zaaplikowanie puszki preparatu, której koszt to jedyne kilkadziesiąt złotych. Powierzając regenerację wtryskiwaczy specjalistom, należy być przygotowanym na wiele wyższy koszt.