Twój samochód bierze olej? Co jakiś czas zauważasz jego ubytki? Może to oznaczać to awarię kluczowych elementów w silniku lub ich nadmierne zużycie. Nie powinieneś lekceważyć takich objawów i stosować półśrodków do rozwiązania niedogodności, ponieważ sytuacja może się pogłębiać, co doprowadzi do dalszych komplikacji. W poniższym wpisie skupimy się na odpowiedzi na pytanie – jak ograniczyć zużycie oleju silnikowego. Zapraszamy i liczymy, że znajdziesz rozwiązanie problemu.
Ile wynosi norma zużycia oleju silnikowego?
W każdym samochodzie będzie ubywać oleju silnikowego i jest to normalne zjawisko, które nie powinno nas martwić, do czasu aż nie przekracza to normy zużycia oleju silnikowego. Ile ona wynosi? Na tak postawione pytanie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi – istnieje zbyt wiele typów jednostek napędowych różniących się od siebie budową i parametrami, aby wskazać jedną konkretną liczbę. Możemy jednak wyznaczyć przedział, w którym zużycie oleju w silniku benzynowym jest dopuszczalne – od 0,05% do maksymalnie 0,5%. W starszych, zużytych jednostkach i w samochodach eksploatowanych w nietypowych warunkach (wyczynowe samochody sportowe) wartości te mogą być jednak trochę wyższe. Nieco większego zużycia oleju możemy spodziewać się natomiast w przypadku silników wysokoprężnych a w szczególności tych wyposażonych w turbosprężarki. Dokładnych informacji w tym temacie dostarcza producent samochodu i powinniśmy szukać jej w instrukcji obsługi, jednak wartości są tam jednak często zawyżane.
Sprawdź także: Woda w paliwie (Diesel) – objawy, skutki, jak się pozbyć?
Duże zużycie oleju – przyczyny
Zacznijmy od tego jak sprawdzić, czy zużycie oleju w silniku jest wyższe, niż powinno. Obecnie nowe samochody w większości wyposażone są w elektroniczny czujnik poziomu oleju silnikowego, dzięki któremu wiesz, że jego poziom zbliża się do minimalnej wartości. Nie wszystkie auta posiadają jednak takie udogodnienia, a jeśli nawet, to i tak warto samodzielnie kontrolować poziom tego płynu eksploatacyjnego. Jak to zrobić? Wiedza ta powinna przydać się każdemu kierowcy – mimo że zawsze może to zrobić za nas mechanik, to występują sytuacje, w których zdani jesteśmy sami na siebie. Aby przeprowadzić takie badanie, potrzebować będziesz czystej szmatki lub papierowego ręcznika oraz bagnet do pomiaru (znajduje się on najczęściej w bloku silnika lub w obudowie skrzyni biegów). Warto mieć przygotowane także rękawiczki (mogą być jednorazowe), aby nie ubrudzić rąk smarem. Na początek zaparkuj samochód na równej powierzchni i odczekaj kilkanaście minut, aby olej ściekł z powrotem do miski olejowej, a jego poziom się wyrównał. Po upływie tego czasu otwórz maskę i wytrzyj bagnet do pomiaru wcześniej przygotowaną szmatką lub ręcznikiem, tak aby jego powierzchnia była całkowicie czysta. Gdy jest już gotowy, zanurz bagnet w misce olejowej – upewnij się, że wszedł do końca, po czym od razu go wyjmij i ustaw w pozycji poziomej. Na większości bagnetów znajdują się wygrawerowane linie, wskazujące minimum i maksimum – prawidłowa wartość oleju powinna znajdować się pomiędzy nimi. Zawsze możemy po prostu dolać środka i zapomnieć o sprawie, jednak nadmierne zużycie oleju silnikowego zazwyczaj nie dzieje się bez przyczyny i może wynikać z wielu różnych czynników. Warto więc dowiedzieć się, dlaczego w naszym samochodzie dochodzi do takiej sytuacji.
Duże zużycie oleju silnikowego – wycieki z silnika
Jeżeli zaobserwujesz nadmierne zużycie oleju w silniku benzynowym, w pierwszej kolejności musisz upewnić się, że nie doszło do rozszczelnienia układu i nie ma żadnego wycieku. To bardzo częsty powód, dlaczego ubywa tego płynu eksploatacyjnego, i nie ma to wiele wspólnego ze zwiększeniem spalania. W przypadku dużego przecieku będzie to stosunkowo proste, ponieważ podczas postoju zauważymy plamę oleju pod naszym samochodem. Nie zawsze jednak przeciek jest tak oczywisty i płyn smarujący może pozostawać w silniku, a wtedy zlokalizowanie źródła problemu może być znacznie trudniejsze.
Zwiększone zużycie oleju – nieszczelne pierścienie tłokowe
Najczęściej olej ucieka przez nieszczelne pierścienie tłokowe. Sprawdzenie ich zużycia nie jest szczególnie trudne – należy zmierzyć ciśnienie w cylindrach, następnie dolać odrobinę oleju i powtórzyć pomiar. Jeżeli po porównaniu obu wyników wyjdzie nam, że druga wartość jest znacznie wyższa, oznacza to, że **pierścienie tłokowe nadają się do wymiany lub wymagają regeneracji.**Przyczyną wzmożonego zużycia oleju bywają również mocno zużyte uszczelnienia: wału korbowego, uszczelka pod zaworami, uszczelka korka spustowego oleju, uszczelka miski olejowej czy uszczelka pod głowicą.
Sprawdź także: Problem z odpaleniem silnika? Przyczyną może być stary filtr paliwa
Jak zmniejszyć zużycie oleju w silniku?
W wielu wymienionych wyżej przypadkach konieczna będzie wymiana konkretnego elementu, jednak przy małych użytkach oleju możemy spróbować temu przeciwdziałać w inny sposób. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jakość stosowanego przez nas oleju. Każdy producent dokładnie określa jakie normy powinien spełniać ten środek smarny dla danego modelu pojazdu. Jeżeli sięgasz po nieodpowiedni preparat o złej lepkości, nie będzie on spełniał odpowiednio swoich funkcji, a jego spalanie będzie zwiększone.Słabej jakości tańsze zamienniki nie wytrzymują również okresu eksploatacji do kolejnej wymiany i szybciej ulegają degradacji, tracąc swoje właściwości. Żywotność oleju drastycznie spada, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu paliwowego i całego silnika. Tak więc jeżeli chcesz uniknąć zwiększonego zużycia oleju silnikowego w dieslu i silniku benzynowym, sięgaj po formulacje pochodzące wyłącznie od zaufanych i cenionych producentów precyzyjnie dopasowane do wymagań swojego samochodu.
Jak zmniejszyć zużycie oleju w samochodzie? Korzystając z dodatków od TEC 2000!
Jak już dobierzesz odpowiedni olej silnikowy, sięgnij jeszcze po dodatki zwiększające jego skuteczność. Poprawiając jego jakość odpowiednimi preparatami, będziesz w stanie zmniejszyć jego zużycie i zniwelować tarcie występujące wewnątrz silnika a wszystko to, nie zmieniając parametrów bazowych oleju. Jednym z takich dodatków jest TEC 2000 Oil Booster, który zapobiega utlenianiu się i twardnieniu oleju powodując jego mniejsze zużycie. Pozwala on również utrzymać odpowiednie ciśnienie, przez co zapewni silnikowi jeszcze lepszą ochronę. Świetna kompozycja składników i wysoka skuteczność została doceniona przez mechaników i kierowców na całym świecie. Zdecydowana poprawa działania samochodu po zastosowaniu boostera od TEC potwierdzona została licznymi testami, co pokazują doskonałe opinie o tym preparacie.
Za jedną puszkę preparatu zapłacisz nieco ponad 70 złotych, co nie wydaje się dużym wydatkiem, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak licznym kosztownym awariom może zapobiegać. Zaoszczędzisz także na oleju, którego nie będziesz musiał wiecznie dolewać – utrzymywanie silnika w dobrej kondycji się opłaca! Jeżeli chcesz zadbać o pozostałe elementy samochodu koniecznie sprawdź pełną ofertę producenta TEC 2000. Dzięki naszym produktom kompleksowo zadbasz o swój samochód, przedłużając żywotność silnika i pozostałych układów w aucie. Zapraszamy!