Jak dbać o samochód?

Jak zwiększyć moc silnika? Proste sposoby na lepsze osiągi jednostki napędowej

Jak zwiększyć moc silnika? Proste sposoby na lepsze osiągi jednostki napędowej
Jak dbać o samochód?

Dla wielu kierowców jednym z najważniejszych parametrów decydujących o wydajnej jeździe samochodem jest moc silnika. Choć przy zakupie pojazdu jest ona dla nich wystarczająca, po czasie osiągi jednostki napędowej spadają, co jest oczywiście spowodowane stałą eksploatacją auta. Czy istnieją sposoby, dzięki którym można w łatwy sposób zwiększyć moc silnika? Okazuje się, że tak – i niekoniecznie mowa tutaj o elektronicznym lub mechanicznym tuningu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, co zrobić, aby móc cieszyć się lepszymi osiągami samochodu niezależnie od jego przebiegu czy roku produkcji. Zapraszamy!

Większa moc silnika – kuszące rozwiązanie

Zwiększanie osiągów jednostki napędowej nie jest żadną nowością. Rozwiązanie to od lat ma wielu fanów, dla których „podkręcenie” parametrów bazowych silnika pozwala odczuwać jeszcze większą radość z jazdy. W końcu modyfikacje dają realne wzrosty mocy, a tym samym – odczuwalne zmiany w trybie pracy jednostki napędowej (wzrost momentu obrotowego). A jak wiadomo – im wyższe parametry, tym samochód będzie w stanie szybciej się rozpędzać, a jego prędkość maksymalna będzie jeszcze większa – a wszystko to bez większego spalania paliwa.

Zobacz też: Do czego służy przepływomierz powietrza i co zrobić, by uniknąć jego awarii?

Zwiększenie mocy silnika – tuning to niejedyna opcja

Zastanawiając się, jak zwiększyć moc silnika Diesla czy też jego benzynowego odpowiednika, pierwsze co może przyjść na myśl to tzw. chiptuning, czyli elektroniczne zwiększenie osiągów jednostki napędowej bądź też tuning mechaniczny – ta forma jest jednak zarezerwowana jedynie dla pojazdów, w których zastosowano silniki z turbodoładowaniem. Polepszenie osiągów za sprawą tych dwóch metod wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i wyłożenia większej ilości gotówki (liczonej w tysiącach) – zwłaszcza gdy mówimy o tuningu mechanicznym, który wymaga zastosowania sportowego wałka rozrządu, nowej skrzyni biegów czy też układu wydechowego. Jak się jednak okazuje, istnieją inne sposoby, dzięki którym łatwo zwiększymy moc silnika – i to bez sporych inwestycji.

Jak łatwo zwiększyć moc silnika? 3 proste sposoby

Myślałeś może o tym, czy można zwiększyć moc silnika benzynowego lub wysokoprężnego bez większej ingerencji w jednostkę napędową? Jeśli tak, to poniższa lista rozwiązań jest dla Ciebie – poniżej 3 proste sposoby, które może wykorzystać tak naprawdę każdy kierowca. W tym miejscu warto jeszcze zauważyć, że zwiększanie mocy nie oznacza tylko „podkręcenia” parametrów silnika – może ono polegać na przywróceniu mu optymalnych osiągów. O czym mowa?

Jak tanio zwiększyć moc silnika? Wyczyść kolektory dolotu

Warto wziąć pod uwagę, że w wyniku stałej eksploatacji auta we wnętrzu jednostki napędowej zaczynają tworzyć i gromadzić się różnego rodzaju zanieczyszczenia. W momencie, gdy zapychają one poszczególne elementy silnika, może dojść do spadku osiągów układu napędowego (jeżeli jest ich naprawdę dużo, możliwe jest także wystąpienie awarii). Dobrym przykładem jest układ dolotowy – a w zasadzie kolektory dolotowe, w których gromadzi się groźny dla silnika nagar. W momencie, gdy zostaną one przytkane, odczuwalny będzie spadek mocy oraz wydajności jednostki napędowej, dlatego też tak ważne jest, by od czasu do czasu przeczyścić układ dolotowy, co wcale nie jest żadnym skomplikowanym (i kosztownym) zabiegiem.

Zobacz też: Jak poprawić skutki złej smarności oleju napędowego?

Czym wyczyścić układ dolotowy? Wypróbuj TEC 2000 Induction Cleaner

Kierowcy mają w zwyczaju używać wielu preparatów do czyszczenia różnych części silnika i nie tylko. W przypadku dolotu niektórzy stawiają np. na płyny do mycia jednostki napędowej, inni zaś wykorzystują preparaty do czyszczenia kominka w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalistyczne środki, które powstały specjalnie do czyszczenia układu dolotowego (mają odpowiednią konsystencję, dzięki czemu skutecznie ściągają wszelkie zanieczyszczenia z kolektorów). Doskonałym przykładem takiego preparatu jest TEC 2000 Induction Cleaner, czyli profesjonalny środek powstały na bazie silnych substancji o działaniu rozpuszczającym i smarującym. Znany jest ze swojej wysokiej skuteczności, przez co znalazł on upodobanie wśród kierowców i mechaników w całej Polsce i nie tylko. TEC 2000 Induction Cleaner świetnie sprawdza się do czyszczenia całych kolektorów dolotowych, zaworów sterujących, gaźników czy turbosprężarki. Sama aplikacja środka nie jest niczym skomplikowanym – nie jest wymagany demontaż części. Cena za puszkę to niecałe 100 zł, a więc o wiele mniej niż kosztowne tuningi, o których wspominaliśmy. Nieduży wydatek, który realnie zwiększa moc silnika za sprawą usunięcia nagromadzonych zanieczyszczeń.

 • Jak zwiększyć moc silnika benzynowego i wysokoprężnego? Zmiana paliwa na lepsze

  Zwiększenie mocy silnika benzynowego czy też dieslowego może odbyć się również za sprawą zmiany paliwa. Jest to kolejny stosunkowo tani (i bezawaryjny) sposób na polepszenie pracy silnika. Warto mieć na uwadze, że jakość mieszanki ma duży wpływ na poszczególne parametry pracy jednostki napędowej, stąd też chcąc zwiększyć jej moc, warto tankować paliwo z dodatkiem uszlachetniaczy, które pomocą zachować w czystości układ paliwowy (w tym wtryski), a także wnętrze silnika.

  Większa moc silnika? Zmień kolektor

  Ostatnim ze sposobów jest zmiana kolektora w układzie wydechowym. Chcąc polepszyć osiągi silnika, warto zamontować stalowy kolektor o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Taki rodzaj ścianek pozytywnie wpłynie na moc jednostki i sprawi, że spaliny będą jeszcze sprawniej wychodzić z silnika, co również poskutkuje wydajniejszą pracą silnika w Twoim pojeździe.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?
  Jak dbać o samochód?

  Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?

  Zauważyłeś czarny dym wydobywający się z rury wydechowej Twojego samochodu? To znak, że coś nie działa tak, jak powinno. Musisz wiedzieć, że to nie tylko estetyczny problem, ale przede wszystkim techniczny, który może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?
  Jak dbać o samochód?

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?

  Wymiana podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a jednym z nich jestolej silnikowy, daje nadzieję na długie użytkowanie…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?
  Jak dbać o samochód?

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?

  Aby nasz samochód prawidłowo funkcjonował, należy utrzymywać jednostkę napędowąw doskonałej kondycji. W ofercie TEC 2000 znajdziesz jednak…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  author

  Patryk Gałązka

  Autor