Jak dbać o samochód?

Do czego służy przepływomierz powietrza i co zrobić, by uniknąć jego awarii?

Do czego służy przepływomierz powietrza i co zrobić, by uniknąć jego awarii?
Jak dbać o samochód?

Niezależnie od rodzaju silnika – każda jednostka napędowa potrzebuje do pracy dwóch składników: paliwa oraz powietrza. Aby jednak mówić o wydajnej pracy zarówno jedno, jak i drugie musi być dostarczone w odpowiednich proporcjach. Dla przykładu: zbyt duża ilość powietrza sprawi, że silnik straci swoją moc, zbyt mała z kolei poskutkuje większym zużyciem paliwa. O to, by do takich sytuacji nie dochodziło, dba przepływomierz powietrza, o którym rozmawiamy w dzisiejszym wpisie. Do czego służy? Jak działa? Co robić, by uniknąć zanieczyszczenia przepływomierza? Zapraszamy do lektury.

Czym jest przepływomierz powietrza i jaka jest jego rola?

Przepływomierz jest niewielkim urządzeniem, które zamontowane jest zaraz za filtrem powietrza. Jest on swego rodzaju czujnikiem odpowiadającym za pomiar i obliczenie ilości powietrza zasysanego do jednostki napędowej. Informacje te następnie są przekazywane przez niego do sterownika silnika, który na ich podstawie dobiera ilość paliwa do komory spalania, tworząc tym samym idealną proporcję mieszanki stechiometrycznej (paliwowo-powietrznej). Przyjęło się, że wynosi ona 1:14,7, czyli: na 1 kg spalonego paliwa, zużycie powietrza powinno wynosić 14,7 kg – w ten sposób paliwo może spalić się całkowicie, gwarantując przy tym maksymalną wydajność dla jednostki napędowej. I to właśnie dzięki przepływomierzowi możliwe jest skontrolowanie i dobranie odpowiedniego stosunku powietrza do spalanego paliwa. Można więc rzec, że czujnik ten ma wpływ na prawidłową pracę silnika.

Zobacz też: Jak stosować płukankę do silnika, aby płukanie jednostki przyniosło efekt?

Do czego prowadzą nieprawidłowości w pracy przepływomierza?

Jak widać na powyższym – przepływomierz powietrza jest bardzo istotnym urządzeniem, bez którego silnik nie byłby w stanie wydajnie pracować. Czujnik ten wyróżnia się wysoką precyzją w działaniu, która jednak może zostać zakłócona, co z kolei może powodować różne problemy dla jednostki napędowej. Wszelkie nieprawidłowości w jego pracy wiążą się ze złym odczytywaniem ilości przepływającego powietrza, a to z kolei prowadzi do nierównej pracy silnika, a także spadków mocy w czasie jazdy.

Awarie przepływomierza powietrza – skąd się biorą?

Mówiąc o potencjalnych awariach przepływomierza, warto zaznaczyć, że nie jest on zaliczany do tzw. części eksploatacyjnych, czyli innymi słowy: nie przewiduje się jego wymiany w trakcie całego „cyklu życia” pojazdu. Choć w założeniach jest on w stanie wytrzymać nawet kilkaset tysięcy kilometrów, tak praktyka pokazuje, że nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego? Przepływomierz powietrza – jak każdy element – może ulec awarii. Do najczęstszych przyczyn należy zaliczyć tutaj zanieczyszczenie filtra powietrza. Jest to bowiem bezpośredni element, który chroni przepływomierz przed zabrudzeniem i zapewnia jego precyzyjne działanie. W momencie, gdy we filtrze zgromadzi się duża ilość zanieczyszczeń, część z nich będzie wędrowała dalej, czyli do przepływomierza. Z czasem prowadzi to do jego zatkania i uszkodzenia. To jednak nie wszystko: do innych przyczyn zaliczyć można:

Zobacz też: Jaka jest żywotność wtryskiwaczy benzynowych?

Jak zapobiegać usterkom przepływomierza? Podstawą odpowiednia profilaktyka

Najważniejszą zasadą, o której powinien pamiętać każdy kierowca, jest systematyczne wymienianie filtra powietrza. To właśnie on ma kluczowy wpływ na prawidłowe działanie czujnika – jeżeli zaniedbamy serwis i dopuścimy do nadmiernego zanieczyszczenia filtra, zwiększymy szansę na awarię przepływomierza. Dobrą praktyką jest również zadbanie o czystość oraz drożność całego układu dolotowego. Przydatne do tego okażą się preparaty czyszczące dolot, które pomagają usunąć zanieczyszczenia oraz zachować wspomnianą drożność układu.

 • TEC 2000 Induction Cleaner to profesjonalny preparat, za pomocą którego dokładnie wyczyścisz cały układ dolotowy z nagromadzonych się w nim zanieczyszczeń. Środek cechuje się dużą skutecznością, co zostało potwierdzone licznymi testami. Induction Cleaner bazuje na mieszance silnych rozpuszczalników o działaniu smarującym.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?
  Jak dbać o samochód?

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?

  Wymiana podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a jednym z nich jestolej silnikowy, daje nadzieję na długie użytkowanie…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?
  Jak dbać o samochód?

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?

  Aby nasz samochód prawidłowo funkcjonował, należy utrzymywać jednostkę napędowąw doskonałej kondycji. W ofercie TEC 2000 znajdziesz jednak…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  author

  Patryk Gałązka

  Autor