Układ klimatyzacji

Jakie jest prawidłowe ciśnienie układu klimatyzacji samochodowej?

Jakie jest prawidłowe ciśnienie układu klimatyzacji samochodowej?
Układ klimatyzacji

Ciśnienie w klimatyzacji samochodowej jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na skuteczność i właściwe działanie tego układu. Właściwa jego wartość zapewnia bowiem odpowiedni poziom przepływu chłodziwa, ale nie tylko. Mając to na uwadze, warto znać o nim kilka faktów, aby w razie potrzeby móc szybko i skutecznie zdiagnozować usterkę i uniknąć niepotrzebnych kosztów. W tym artykule omówię, jakie ciśnienie w klimatyzacji samochodowej jest odpowiednie i po czym poznać ewentualne nieprawidłowości.

Regularna diagnostyka i konserwacja klimatyzacji kluczem do wydajnej pracy układu na długie lata

Klimatyzacja w samochodzie to dla wielu kierowców niezbędny element wyposażenia, szczególnie w czasie upałów, choć przydatna jest również zimą – zwłaszcza wtedy, gdy na szybach zbiera się para ograniczająca widoczność. Najważniejszym zadaniem (pod względem komfortu jazdy) klimy jest jednak utrzymanie przyjemnej temperatury wewnątrz pojazdu, dzięki której z kolei możemy oszczędzić sobie problemów z koncentracją – w końcu nawet krótka podróż w zaduchu jest prawdziwym wyzwaniem i może okazać się o wiele bardziej niebezpieczna, niż nam się wydaje. Warto jednak pamiętać o tym, że klimatyzacja wymaga regularnej konserwacji, a także diagnostyki. Zaniedbany układ po czasie daje o sobie znać i może prowadzić do wielu problemów – nie tylko pod względem wydajności awaryjności pojazdu, ale również naszego zdrowia. Poczytaj więcej o serwisowaniu klimatyzacji w aucie na blogu – zachęcam do lektury!

Ciśnienie w klimatyzacji samochodowej – parametr o dużym znaczeniu

Mówiąc o diagnostyce i konserwacji klimy, nie można pominąć tematu ciśnienia w układzie. Jest to bowiem czynnik, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji. Parametr ten związany jest z obiegiem czynnika chłodniczego, który z kolei odpowiedzialny jest za usuwanie ciepła z powietrza w samochodzie. Można więc się domyślić, że ewentualne nieprawidłowości mogą poskutkować problemami z wydajnością pracy układu i powodować niepożądane sytuacje, czego najlepszym przykładem jest zbyt duże ciśnienie, które może wymusić zadziałanie zaworów bezpieczeństwa, co z kolei doprowadzi do ubytku czynnika.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie klimatyzacji samochodowej i co wpływa na ilość?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to, jakie jest prawidłowe ciśnienie w układzie klimatyzacji samochodowej. Dlaczego? Ponieważ zależy to od kilku czynników.

Gdy układ jest sprawny, powinno wynosić około 2 barów po stronie niskiego ciśnienia i 8-12 po stronie wysokiego. Wpływ na to mają wszystkie elementy układu, stąd problemy z każdym elementem składowym klimatyzacji będą miały odzwierciedlenie na manometrach.

Mówiąc o tym, co może wpłynąć na ciśnienie w klimatyzacji samochodu, to z pewnością jest to stan techniczny samej klimy – ewentualne nieszczelności i uszkodzenia np. sprężarki lub zaworów mogą prowadzić do utraty ciśnienia. Co więcej, nie bez znaczenia pozostaje również ilość chłodziwa w układzie – jeśli czynnika chłodzącego jest za mało, postukuje to zbyt małym ciśnieniem klimatyzacji – i analogicznie w drugą stronę. Warto mieć na uwadze, że na ciśnienie statyczne wpływ może mieć również temperatura otoczenia – wysoka spowoduje jego wzrost, niska – spadek.

Niskie lub wysokie ciśnienie klimatyzacji: po czym je poznać?

Wiesz już, jakie ciśnienie w układzie klimatyzacji jest uznawane za prawidłowe – w tym miejscu mogę przejść do kolejnego istotnego zagadnienia, a więc tego, po czym poznać, czy jest go za mało bądź zbyt dużo w układzie.

Po czym poznać niskie ciśnienie klimatyzacji?

Zbyt małe ciśnienie w układzie klimatyzacji samochodowej zdiagnozować można po kilku objawach jak spadek w skuteczności chłodzenia powietrza, a także wysoka temperatura wylotu powietrza, Jeżeli więc zauważysz różnicę w tym, jak klima chłodzi, albo wręcz przeciwnie – zaczyna grzać, możesz podejrzewać problemy ze zbyt niskim ciśnieniem.

Zbyt wysokie ciśnienie w układzie klimatyzacji

Za duże ciśnienie w klimatyzacji z kolei poznać można przede wszystkim po wycieku czynnika chłodzącego. Nie jest to jednak jedyny objaw – do innych sygnałów zalicza się także hałas dochodzący z układu (sprężarka pracuje głośniej niż zwykle), brak chłodzenia, a także uszkodzenie sprężarki, co jest niestety dość kosztowną awarią.

Co może powodować problemy z ciśnieniem układu klimatyzacji?

Niskie lub wysokie ciśnienie jest zjawiskiem, którego nie należy bagatelizować. Jest ono nie tylko uciążliwe pod względem naszego komfortu (brak chłodzenia i hałas mogą skutecznie go obniżyć w trakcie jazdy), ale może sugerować problemy ze stanem technicznym pojazdu. Warto bowiem być świadomym, że nieprawidłowości w ciśnieniu mogą być spowodowane m.in. uszkodzeniem przewodów, rurek bądź połączeń lub co gorsza, o czym wspomniałem wyżej – sprężarki, która jest jednym z najważniejszych elementów układu klimatyzacji w aucie. Do podejrzanych zaliczyć można również niesprawny zawór rozprężny, który reguluje przepływ czynnika w układzie. Jego awaria prowadzi do problemów z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia.

Zobacz również: objawy uszkodzonej klimatyzacji.

Jak sprawdzić ciśnienie układu?

Omawiane w dzisiejszym wpisie problemy mogą, ale nie muszą oznaczać uszkodzenia poszczególnych elementów, a jedynie np. ich zablokowanie (mowa o przewodach) bądź też mogą być spowodowane nieszczelnością lub nieprawidłowym napełnieniem chłodziwa. Dlatego też zaleca się, aby w przypadku wystąpienia któregoś z objawów udać się do mechanika w celu diagnozy i sprawdzenia tego, jakie jest ciśnienie w układzie Twojego pojazdu. Warsztaty wyposażone są w profesjonalne mierniki i urządzenia, które pozwolą ocenić kondycję układu i tym samym ułatwią zweryfikowanie ewentualnej przyczyny problemów. Na sam koniec wspomnę, że o układ należy dbać nie tylko wtedy, gdy odczuwalne będą objawy nieprawidłowości w jego pracy. Pamiętaj, że w miarę upływu czasu w kanałach mogą osadzać się bakterie i grzyby, stąd też zaleca się, aby regularnie czyścić i odgrzybiać klimatyzację, co z jednej strony pozwoli zadbać o swoje zdrowie i pasażerów, a z drugiej zapewni komfort w czasie jazdy za sprawą świeżego zapachu wolnego od nieprzyjemnej woni. Jeśli szukasz prostego sposobu na odświeżenie klimy w swoim aucie, wypróbuj TEC 2000 Airco Fresher – podręczny spray do odgrzybiania, który zapewnia kompleksowe wyczyszczenie układu z bakterii, grzybów i wilgoci.

  • A jeśli nie wiesz, co ile odgrzybiać klimatyzację, zerknij do podlinkowanego artykułu. Zapraszam do przeczytania!

    Wpisy

    z tej samej kategorii

    Jakie objawy wskazują na brak oleju w sprężarce klimatyzacji?
    Układ klimatyzacji

    Jakie objawy wskazują na brak oleju w sprężarce klimatyzacji?

    Brak oleju w sprężarce klimatyzacji to problem, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń i kosztownych napraw. Po czym możemy poznać taki stan rzeczy? W dzisiejszym wpisie omówię rolę oleju, także, jakie są objawy jego braku w sprężarce. Czytaj dalej i...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Jak szybko i skutecznie ocenić stan sprężarki klimatyzacji?
    Układ klimatyzacji

    Jak szybko i skutecznie ocenić stan sprężarki klimatyzacji?

    Sprawność sprężarki klimatyzacji jest kluczowa dla utrzymania komfortu jazdy w gorące dni oraz dla długowieczności całego układu klimatyzacyjnego. Niestety, problemy ze sprężarką mogą objawiać się w różnych sposób i prowadzić do poważnych awarii. W dzisie...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Problemy z klimatyzacją? Sprawdź czujnik ciśnienia!
    Układ klimatyzacji

    Problemy z klimatyzacją? Sprawdź czujnik ciśnienia!

    Masz problemy z klimatyzacją w samochodzie? To może być kwestia czujnika ciśnienia. Czujnik ten odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i regulowaniu ciśnienia czynnika chłodzącego, a jego uszkodzenie może prowadzić do wielu problemów, takich jak nieregular...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Objawy niedoboru czynnika
    Układ klimatyzacji

    Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Objawy niedoboru czynnika

    Kiedy klimatyzacja przestaje działać efektywnie, może to być spowodowane różnymi czynnikami, a jednym z najczęstszych jest niedobór czynnika chłodzącego. Warto zrozumieć, jak ważna jest jego rola, jakie są objawy jego braku oraz jak regularne kontrole mog...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Dlaczego TEC 2000?

    Dlaczego TEC 2000?

    • Wydłuża żywotność silnika

    • Zabezpiecza silnik oraz układ paliwowy

    • Ogranicza ryzyko kosztownych napraw

    • Zmniejsza spalanie

    • Skuteczność potwierdzona testami