Koszt regeneracji wtrysków – na jaki wydatek należy się nastawić?

Autor: Łukasz Młodkowski | Data publikacji: 23-05-2023
Koszt regeneracji wtrysków – na jaki wydatek należy się nastawić?

Wtryskiwacze są ważnymi elementami każdego silnika spalinowego. Niezależnie od tego, czy mówimy o jednostce benzynowej, czy wysokoprężnej – wtryski odpowiadają za dawkowanie paliwa – dostarczają je do cylindrów, gdzie następnie następuje spalanie. Dlatego też w momencie, w którym nie działają prawidłowo, silnik – a tym samym pojazd – cierpi. W chwili, gdy rozpoznamy objawy niesprawnych bądź uszkodzonych wtrysków, powinniśmy pomyśleć o ich wyczyszczeniu, co możemy przeprowadzić na własną rękę bądź o całkowitej regeneracji, którą przeprowadza się w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Dziś pomówię o drugiej opcji, a konkretniej o cenie takiego zabiegu. Ile kosztuje regeneracja wtrysków benzynowych i dieslowych? Co wpływa na cenę usługi?

Regeneracja wtryskiwaczy – ostateczność przed kupnem nowych wtrysków

Regeneracja jest procesem odnowienia wtrysków, które uległy degradacji lub uszkodzeniu, czyli innymi słowy – straciły swoje pierwotne właściwości w wyniku zużycia bądź wystąpienia usterki. W ramach operacji wtryskiwacze są poddawane diagnostyce skupiającej się na ocenie kondycji wtrysków, a także rozpoznaniu przyczyn ich nieprawidłowej pracy. Oprócz niej podzespoły te są czyszczone z zanieczyszczeń, które w nadmiarze mogą poskutkować zablokowaniem się wtryskiwaczy. W skład usługi regeneracji wchodzi także wymiana uszkodzonych części, kalibracja, a także testy wydajności pracy. 

Ważne!

Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych i wysokoprężnych jest dobrą i tańszą alternatywą dla zakupu nowych części, choć nie zawsze oczywiście może być przeprowadzona – jeżeli wtryski uległy całkowitemu uszkodzeniu, naprawa nie będzie możliwa.

Ile kosztuje regeneracja wtryskiwaczy? To zależy

Przejdźmy do sedna tematu dzisiejszego wpisu, a mianowicie tego, jaki jest koszt regeneracji wtryskiwaczy. W tym miejscu jednak muszę dodać, że ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć ze względu na to, że cena takiej usługi zależna jest od kilku czynników, o których poniżej.

Cena regeneracji a stopień uszkodzenia

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na łączny koszt regeneracji oraz diagnostyki wtryskiwaczy, jest zakres usługi. Ten z kolei uzależniony jest od stopnia zużycia wtrysków – jeżeli konieczna okaże się wymiana poszczególnych części na nowe (uszczelki, elementy mechaniczne), całość naturalnie wyniesie nas więcej, niż przy zwykłej diagnostyce, czyszczeniu i kalibracji. 

Cena za naprawę wtrysków a model auta

Koszt regeneracji wtrysków może się różnić w zależności od modelu samochodu – dla popularnych marek jak np. Audi czy Volkswagen naprawa wyniesie od 200 do 500 zł za sztukę.

Wiek pojazdu

Nie bez znaczenia w kwestii łącznej ceny regeneracji wtrysków pozostaje również wiek samochodu. Dla przykładu – starsze układy benzynowe są dość proste w naprawie, przez co sama robocizna jest stosunkowo tania. Nowe pojazdy z kolei korzystają z nowoczesnych rozwiązań, jakimi są np. wtryskiwacze piezoelektryczne, które w naprawie są o wiele droższe, aniżeli ich tradycyjne odpowiedniki.

Regeneracja wtryskiwaczy – cena. Typ wtrysku również ma znaczenie

Kwestia ta wiążę się poniekąd z tym, o czym pisałem przed chwilą – niektóre wtryski posiadają bardziej skomplikowaną budowę, przez co ich regeneracja zajmuje więcej czasu i tym samym jest droższa. Dlatego też rodzaj wtrysku, z jakim mamy do czynienia, ma dość duży wpływ na to, ile konkretnie zapłacimy. Dobrym przykładem są tutaj wtryskiwacze Common Rail stosowane w silnikach wysokoprężnych, których regeneracja często jest bardzo kosztowna – o wiele bardziej niż ma to miejsce w przypadku silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa – tutaj koszt wynosi około 50 zł za sztukę, gdzie w przypadku diesli są to wydatki rzędu 500 zł (koszt regeneracji samej pompy wtryskowej w silniku wysokoprężnym może wynieść nawet 2000 zł).

Indywidualny cennik regeneracji warsztatu samochodowego

Każdy warsztat ma inny cennik diagnostyki i regeneracji wtryskiwaczy, dlatego też w zależności od tego, gdzie się udamy, możemy liczyć się z mniejszym lub większym wydatkiem.

Regeneracja nie jest koniecznością, czyli rola profilaktyki wtrysków za pomocą preparatów czyszczących

Wiesz już mniej więcej, ile kosztuje sprawdzenie wtrysków, a także ich regeneracja. W tym miejscu pragnę dodać, że nie zawsze taki zabieg okazuje się koniecznością. Dlaczego? Zanim powiemy o awarii, warto sprawdzić, czy wtryski w naszym aucie po prostu się nie zatkały. Taki stan rzeczy, o czym wspominałem wcześniej, bierze się od nadmiaru zanieczyszczeń gromadzących się we wnętrzu układu wtryskowego.

Dlatego też dobrą opcją jest zdecydowanie się na czyszczenie wtryskiwaczy, które można przeprowadzić w warunkach domowych np. w przydomowym garażu, ale nie tylko. W sposób to zrobić? To proste – należy wyposażyć się w odpowiedni preparat czyszczący oraz przewody, przez które wlejemy tenże środek. Stosowanie dobrej jakości środków pozwoli zachować wtryski w dobrej kondycji na dłużej i może znacząco odłożyć w czasie konieczność regeneracji, zmniejszając ryzyko wystąpienia awarii. W co warto się wyposażyć? W tym miejscu zarekomenduje produkty TEC 2000, czyli:

  • Diesel Injector Cleaner – preparat do bezpośredniego czyszczenia końcówek oraz dysz wtrysków w silnikach wysokoprężnych,
  • Diesel System Cleaner – uszlachetniacz do Diesla, który wydłuży żywotność wtrysków, a także zmniejszy skutki złej smarności paliw; dodatek, który dokładnie oczyszcza, a także konserwuje układy paliwowe w wysokoprężnych jednostkach napędowych,
  • Fuel Injector Cleaner – profesjonalny środek do czyszczenia wtrysków benzynowych; świetnie radzi sobie z zabrudzeniami, a także gromadzącą się wilgocią wokół wtrysków,
  • Fuel System Cleaner – dodatek do benzyny, który pozytywnie wpłynie na pracę wtrysków, wydłuży ich żywotność, a także poprawi osiągi silnika.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wtrysków? Zajrzyj do zakładki wtryskiwacze na blogu i zaczerpnij eksperckiej wiedzy. Zapraszam!

Łukasz Młodkowski

Od lat związany z branżą motoryzacyjną. Mechanik z dziesięcioletnim doświadczeniem, wieloletni pracownik sklepu motoryzacyjnego. Pasjonat motoryzacji, zakochany w starych samochodach. Na co dzień jeździ Toyotą Passeo z 1996 r. a w weekendy Fiatem 125p. Stały bywalec imprez motoryzacyjnych takich jak Japfest i Złombol.

Zobacz także

Czy i jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?

Silniki spalinowe potrzebują wielu sprawnych podzespołów, które zapewnią im optymalne warunki pracy oraz osiągi. Dobrym tego przykładem są…

Co jest przyczyną stukania wtryskiwaczy i jak się przed tym uchronić?

Głośna praca wtryskiwaczy – a konkretnie – stukanie wtrysków to zjawisko, z którym spotkać się mogą w szczególności…

Minusowa korekta wtrysku – co oznacza i czym się objawia?

Nieodłącznym elementem każdego silnika spalinowego jest układ wtryskowy, którego sercem z kolei są wtryskiwacze. Odpowiedzialne są one za…

Czym jest kąt wtrysku, jaki ma wpływ na pracę silnika i jak go ustawić?

W dzisiejszych czasach samochody bazują na coraz to nowocześniejszych i coraz bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Z tego powodu na…

Koszt regeneracji wtrysków – na jaki wydatek należy się nastawić?

Wtryskiwacze są ważnymi elementami każdego silnika spalinowego. Niezależnie od tego, czy mówimy o jednostce benzynowej, czy wysokoprężnej –…

Kiedy regenerować wtryskiwacze?

Rola wtryskiwaczy zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych jest na tyle istotna, że w momencie, gdy wtryski…

Wtryskiwacze piezoelektryczne – rewolucyjna technologia, o której warto wiedzieć

Wtryskiwacze piezoelektryczne to jedne z najnowocześniejszych urządzeń stosowanych w dzisiejszych samochodach. Wtryski tego rodzaju niosą wiele zalet dla…

Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

Wtryskiwacze to kluczowe elementy układu paliwowego w samochodach benzynowych i dieslowych. To właśnie od ich sprawności zależy wydajność…

Wtryskiwacze elektromagnetyczne – poznaj je bliżej

Wtryskiwacze paliwa są niezbędnymi elementami silnika samochodowego odpowiadającymi za dawkowanie paliwa do silnika. Same wtryski można rozróżnić na…

Co może być przyczyną problemów z rozruchem zimnego silnika i jak się z nimi uporać?

Każdy właściciel samochodu musi się liczyć z tym, że z czasem w jego aucie mogą wystąpić różnego rodzaju…

Nierówna praca silnika: poznaj najczęstsze przyczyny

Można powiedzieć, że silnik jest sercem każdego pojazdu, dlatego też niezmiernie istotne jest to, by pracował on w…

Dlaczego stosuje się zawór EGR i czym grożą jego ewentualne awarie?

Zawór EGR to urządzenie, dzięki któremu pojazd emituje mniej szkodliwych substancji w spalinach. Jego prawidłowe działanie niesie więc…

Regularne czyszczenie układu paliwowego – klucz do wydajnej pracy silnika

W każdej jednostce napędowej – niezależnie od jej rodzaju – z czasem dochodzi do utraty jej pierwotnych osiągów….

Jak czyścić wtryskiwacze benzynowe? Sprawdzone sposoby

Czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych to zabieg, który pozwala przedłużyć żywotność wtrysków i cieszyć się wydajną pracą silnika przez dłuższy…

Jaka jest żywotność wtryskiwaczy benzynowych?

W branży motoryzacyjnej panuje powszechne przekonanie, że wtryskiwacze w samochodach benzynowych są praktycznie bezawaryjne. Trudno się z tym…

Objawy uszkodzonych wtryskiwaczy – co nam mówi o tym, że wtryski należy wymienić?

Wtryskiwacze – niezależnie od tego, czy mówimy o pojazdach benzynowych, czy tych napędzanych przez silniki wysokoprężne – stanowią…

Jak wygląda prawidłowe czyszczenie wtryskiwaczy w Dieslu?

Jak czyścić wtryski w Dieslu? Czy można robić to na własną rękę, czy lepiej zostawić to w rękach…

Wyczuwalny zapach benzyny w oleju – problemem może być lejący wtrysk benzynowy!

Jeżeli w swoim samochodzie poczujesz zapach benzyny w oleju silnikowym, nie oznacza to nic dobrego. Sugeruje to nieprawidłowe…

Wtryskiwacze Diesla – jak zadbać o prawidłowe działanie?

Dobra kondycja wtryskiwaczy przekłada się na prawidłowe i bezproblemowe działanie układu paliwowego, dlatego tak ważne jest ich czyszczenie…

Woda w paliwie (Diesel) – objawy, skutki, jak się pozbyć?

Odrobina wody w paliwie może wydawać się mało znaczącym problemem, niemającym wpływu na funkcjonowanie samochodu. Takie lekceważenie sytuacji…

Czyszczenie układu dolotowego – dlaczego jest takie ważne?

Jeżdżąc samochodem, możesz po pewnym czasie zauważyć znaczne zmniejszenie osiągów silnika i problemy z jego poprawnym funkcjonowaniem. Skaczące…