Jak dbać o samochód?

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Jak dbać o samochód?

Podczas jazdy czujesz nieprzyjemny zapach z klimatyzacji samochodowej? Wydobywający się z nawiewu odór sprawia, że jazda jest niekomfortowa dla Ciebie i pasażerów? Prawdopodobnie nadszedł czas na czyszczenie tego układu, ponieważ mogło dojść do jego zagrzybienia. W dzisiejszym wpisie opiszemy, skąd bierze się śmierdząca klimatyzacja w samochodzie oraz jak zapobiegać takiemu zjawisku.

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w samochodzie – skąd się bierze

Za dziwny zapach z klimatyzacji w samochodzie odpowiadają w większości przypadków różnego szkodliwe drobnoustroje takie jak grzyby, pleśń czy bakterie. Jeżeli nie zadbaliśmy o odpowiednią konserwację wszystkich elementów klimatyzacji, gromadzą się one w jej zakamarkach. Szczególnie dobre warunki występują dla nich wewnątrz tuneli doprowadzających powietrze do wnętrza samochodu. Podczas pracy klimatyzacji wytwarza się bardzo dużo wilgoci na parowniku, a woda nie zawsze z niego odpowiednio odpływa. Sprzyja to powstawaniu grzybów, które preferują ciemne i mokre miejsca.

 • Wilgoć powstająca wewnątrz komory parownika nie tylko sprzyja powstawaniu pleśni, ale jest ona również niebezpieczna dla elektroniki znajdującej się wewnątrz samochodu – może między innymi dostawać do nastawników klap dmuchawy, powodując ich uszkodzenie.

  Sprawdź także: Kamień w układzie chłodzenia – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

  Czy brzydki zapach klimatyzacji w samochodzie może nam zaszkodzić?

  Należy od razu podkreślić, że nie chodzi w takim wypadku wyłącznie o nasz komfort jazdy – śmierdząca klimatyzacja w samochodzie może być przyczyną licznych chorób i reakcji alergicznych. Wszystko przez dostawanie się wyżej wspomnianych drobnoustrojów do kabiny, przez co jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z zarazkami i mikroorganizmami, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne i niekomfortowe może być to dla osób mających alergię na pleśń. Tak więc jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany i charakterystyczny odór stęchlizny musimy działać najszybciej. Zaleca się także zaprzestania używania chłodzenia, do czasu aż nie pozbędziemy się problemu. Ale jak można usunąć nieprzyjemny zapach z wentylacji w samochodzie?

  Smród z klimatyzacji w samochodzie – nie zapominaj o filtrze kabinowym

  Kolejnym ważnym elementem w układzie chłodzenia jest filtr kabinowy. Zapewnia on ochronę przed napływem brudnego powietrza i jest kluczowy dla ochrony i czystości całego układu. Zaraz po dokonaniu odgrzybiania powinniśmy pamiętać o wymianie filtra, ponieważ oczyszcza on powietrze, które dostaje się przez wentylację do wnętrza auta. Tak więc, jeżeli nagromadzi się na nim nadmiar zanieczyszczeń, zaczną dostawać się one do kabiny, niezależnie od jakości powietrza.Filtr kabinowy należy wymieniać minimum raz w roku. Najlepiej robić to na wiosnę, ponieważ to w okresie jesienno-zimowym nieużywany układ gromadzi najwięcej zanieczyszczeń.

  Sprawdź także: Jak kompleksowo zadbać o samochód?

  Smród z klimatyzacji samochodowej – jak się go pozbyć?

  Aby zakryć nieprzyjemny zapach, możemy stosować zapach do klimatyzacji samochodowej, lub wiele różnych sposobów na neutralizację odoru. W większości przypadków są to jednak rozwiązania chwilowe, nierozwiązujące naszych problemów. Jeżeli śmierdzi z wentylacji w samochodzie, to oznacza to, że jest ona zanieczyszczona i powinniśmy sięgnąć po specjalny środek czyszczący. Z oferty naszego sklepu możemy polecić odgrzybiacz do klimatyzacji TEC 2000 Airco Fresher Service, który zagwarantuje kompleksowe czyszczenie całego systemu, niszcząc i usuwając niechciane grzyby z wszystkich jego elementów. Preparat ten doskonale odświeża zapach i eliminując nieprzyjemną woń wilgoci i stęchlizny. Odświeżacz do klimatyzacji w samochodzie TEC 2000 Airco Fresher Service wyróżnia się spośród tego typu środków do dostępnych na rynku swoim niezawodnym składem opartym na bakteriobójczych i grzybobójczych składnikach. Dzięki temu nie jest to zwykły odświeżacz powietrza a preparat, który nie tylko zapewnia pielęgnację klimatyzacji, ale również chroni zdrowie kierowcy i pasażerów. Bazuje ona na niepalnym gazie, niestanowiącym zagrożenia także dla środowiska naturalnego. Regularnie stosowany zapewnia długotrwały efekt świeżości w kokpicie pojazdu i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania pleśni i grzybów w tunelach doprowadzających powietrze. Występuje w postaci sprayu, co znacznie ułatwia jego użytkowanie i zapewnia precyzyjne działanie – bardzo łatwo dostaje się nawet do najdalszych zakamarków układu. W naszej puszce znajdziesz sporo skondensowanych składników o bardzo małych cząsteczkach. Dzięki temu spray do klimatyzacji samochodowej nie opada i przez bardzo długi czas zostaje w powietrzu.

  Śmierdzi z klimatyzacji w samochodzie – jak temu zapobiegać?

  Wiesz już, dlaczego śmierdzi z klimatyzacji w samochodzie oraz jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu – teraz przedstawimy, jak możesz temu zapobiegać, wykonując regularne serwisowanie całego układu. W tym celu możesz udać się do profesjonalnego warsztatu i skorzystać z kompleksowego przeglądu oraz czyszczenia. Sama wymiana filtra może nie pomóc, kiedy na parowniku osadzają się grzyby – mechanik dokładnie sprawdzi również szczelność układu. Jak często powinno dokonywać się pełnego serwisu klimatyzacji? Zależy to wiele od tego, jak eksploatujemy nasz samochód, i czy odpowiednio dbamy o pielęgnację chłodzenia. Zaleca się serwisowanie raz na 2 lub 3 lata – jeśli jednak będziemy regularnie wymieniać filtr kabinowy i stosować środki pielęgnacyjne i zapachy do klimatyzacji samochodowej, spokojnie wystarczy serwis klimy nawet raz na 5 lat. Śmierdząca klimatyzacja w aucie wymaga jednak natychmiastowej reakcji, i jeżeli nie potrafimy pozbyć się problemu samodzielnie, warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia. Wykorzystuje się w tym celu metodę ozonowania lub działanie ultradźwięków. Zanim zdecydujesz się na taki zabieg, przekonaj się, jak sam możesz pokonać przykry zapach z klimatyzacji samochodowej – sprawdź ofertę sklepu TEC 2000 i sięgnij po nowoczesne preparaty polecane przez kierowców i właścicieli warsztatów samochodowych na całym świecie. Postaw na najwyższą jakość i skuteczność – zapraszamy!

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?
  Jak dbać o samochód?

  Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?

  Zauważyłeś czarny dym wydobywający się z rury wydechowej Twojego samochodu? To znak, że coś nie działa tak, jak powinno. Musisz wiedzieć, że to nie tylko estetyczny problem, ale przede wszystkim techniczny, który może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?
  Jak dbać o samochód?

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?

  Wymiana podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a jednym z nich jestolej silnikowy, daje nadzieję na długie użytkowanie…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?
  Jak dbać o samochód?

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?

  Aby nasz samochód prawidłowo funkcjonował, należy utrzymywać jednostkę napędowąw doskonałej kondycji. W ofercie TEC 2000 znajdziesz jednak…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  author

  Patryk Gałązka

  Autor