Jak dbać o samochód?

Objawy przestawionego rozrządu

Objawy przestawionego rozrządu
Jak dbać o samochód?

Układ rozrządu jest skomplikowanym mechanizmem, w skład którego wchodzi wiele elementów. Z racji na swoją budowę i system pracy, każda usterka może być katastrofalna w skutkach. Jedną z awarii rozrządu jest jego przestawienie, które może objawiać się na kilka sposobów. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to, jakie są objawy przestawionego rozrządu i dlaczego sytuacja tak jest tak bardzo niebezpieczna dla jednostki napędowej – zapraszamy.

Rozrząd – układ o ogromnym znaczeniu dla silnika

Niezależnie od tego, czy mowa o silniku benzynowym, czy jednostce wysokoprężnej – w każdej z tych konstrukcji obecny jest rozrząd, czyli jej kluczowy element, od którego zależy to, czy motor pracuje we właściwy sposób. Układ ten bowiem jest odpowiedzialny za sterowanie dopływem powietrza do cylindrów oraz za usuwanie spalin z jednostki napędowej.

Niesprawny układ rozrządu = duży problem dla jednostki napędowej

Należy mieć świadomość, że rozrząd w czasie pracy musi być zsynchronizowany z pracą układu wtryskowego oraz wału korbowego, dlatego też nawet najmniejsze nieprawidłowości w jego działaniu niosą problemy dla całego silnika.

W wielu przypadkach zdarza się, że nieprawidłowo pracujący układ rozrządu całkowicie uniemożliwia pracę jednostki napędowej, prowadząc jednocześnie do fatalnych w skutkach awarii, czego doskonałym przykładem jest przestawiony rozrząd, na temat którego powstał dzisiejszy wpis.

Regularne czyszczenie układu paliwowego – klucz do wydajnej pracy silnika

Zobacz też: Regularne czyszczenie układu paliwowego – klucz do wydajnej pracy silnikaPrzestawiony rozrząd jest bardzo niebezpiecznym objawem, który wymaga jak najszybszej interwencji. Dzieje się tak, ponieważ pasek, który przeskakuje na zębach, prowadzi do przestawienia faz rozrządu. W takiej sytuacji może dojść w każdej chwili do kontaktu zaworów z tłokami, czego efektem będzie poważna awaria silnika, uniemożliwiająca jego pracę. Przestawienie rozrządu w wielu przypadkach prowadzi do poważnych usterek, choć może poskutkować jedynie nieznacznym spadkiem osiągów (w momencie, gdy rozrząd przestawił się o jeden ząbek) bądź też problemem z rozruchem jednostki napędowej.

Zobacz też: Zmienne fazy rozrządu – co warto o nich wiedzieć?

Jakie są objawy przestawionego rozrządu?

Jak jednak wspomnieliśmy – przestawiony rozrząd jest groźnym przypadkiem dla silnika. Dlatego też bardzo ważne jest, by zawczasu reagować i nie lekceważyć sygnałów, jakie daje nam samochód. W jaki sposób jednak rozpoznać tego rodzaju usterkę? Jakie są objawy przestawionego rozrządu?

Wpisy

z tej samej kategorii

Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?
Jak dbać o samochód?

Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?

Zauważyłeś czarny dym wydobywający się z rury wydechowej Twojego samochodu? To znak, że coś nie działa tak, jak powinno. Musisz wiedzieć, że to nie tylko estetyczny problem, ale przede wszystkim techniczny, który może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń...

author

Łukasz Młodkowski

Autor

Czy warto zmieniać olej silnikowy?
Jak dbać o samochód?

Czy warto zmieniać olej silnikowy?

Wymiana podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a jednym z nich jestolej silnikowy, daje nadzieję na długie użytkowanie…...

author

Patryk Gałązka

Autor

Jak kompleksowo zadbać o samochód?
Jak dbać o samochód?

Jak kompleksowo zadbać o samochód?

Aby nasz samochód prawidłowo funkcjonował, należy utrzymywać jednostkę napędowąw doskonałej kondycji. W ofercie TEC 2000 znajdziesz jednak…...

author

Patryk Gałązka

Autor

author

Patryk Gałązka

Autor