Paliwa

Rodzaje paliw na stacjach – dowiedz się, co tankujesz do baku

Rodzaje paliw na stacjach – dowiedz się, co tankujesz do baku
Paliwa

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o rozmaitych rodzajach paliw, które spotykamy na stacjach benzynowych, zwracając szczególną uwagę na oznaczenia widoczne na dystrybutorach. Od popularnych benzyn o różnych oktanach, przez różnorodne typy oleju napędowego, po gaz LPG – każda opcja ma swoje unikalne charakterystyki. Czytaj dalej i dowiedz się, co oznaczają poszczególne symbole i cyfry, jakie spotykamy przy wyborze paliwa, oraz jakie mają one znaczenie dla wydajności i kondycji Twojego pojazdu. Zapraszam.

Jakie znajdziemy rodzaje paliwa na stacji?

Na stacjach paliw spotykamy różnorodne rodzaje paliwa, do których zaliczyć możemy benzynę, olej napędowy oraz gaz. Poniżej ich podstawowe oznaczenia.

Rodzaje paliw samochodowych a ich specjalne oznaczenia: E, B, L

Wprowadzone w 2018 roku w Europie standaryzowane oznaczenia paliw na stacjach benzynowych znacznie upraszczają proces tankowania. Jak już sobie przypomnieliśmy – obecnie wyróżniamy trzy podstawowe typy paliw: benzynę, olej napędowy oraz gaz, z których każdy ma przypisany unikalny symbol.

 • Jak te oznaczenia wyglądają w praktyce i na jakie typy się dzielą?

  Zobaczmy, jak prezentują się konkretne oznaczenia różnych rodzajów paliw na stacjach benzynowych w Polsce.

  Czytaj więcej o rodzajach benzyny na stacjach.

  Czytja więcej o rodzajach paliwa Diesel na stacjach.

 • Trudno o pomyłkę

  Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych znacząco ułatwiły kierowcom identyfikację odpowiedniego rodzaju paliwa dla ich pojazdów. Dzięki wyraźnym symbolom E, B, L, każdy może szybko rozpoznać, które paliwo jest kompatybilne z jego samochodem**, minimalizując ryzyko pomyłki.**Jest to szczególnie ważne, ponieważ tankowanie niewłaściwego paliwa może prowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Ważne jest również, aby kierowcy byli świadomi, jakie paliwo jest zalecane do ich typu silnika – te informacje często znajdują się na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.

  Warto również zwrócić uwagę na istotną zmianę, która nastąpiła na polskich stacjach benzynowych od 1 stycznia 2024 roku. Standardowa benzyna Pb95 E5 zostanie zastąpiona przez nowe paliwo E10, które zawiera wyższy odsetek biokomponentów.

  Ta zmiana jest krokiem w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań w transporcie, a jednocześnie wymaga od kierowców zwracania większej uwagi przy wyborze paliwa, aby upewnić się, że jest ono odpowiednie dla ich pojazdów.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Jak zaoszczędzić na paliwie?
  Paliwa

  Jak zaoszczędzić na paliwie?

  Oszczędzanie na paliwie to nie tylko kwestia ekonomiczna, ale również ekologiczna. Wprowadzenie kilku prostych zmian w codziennym sposobie jazdy oraz dbałość o stan techniczny samochodu mogą znacząco zredukować zużycie benzyny czy oleju napędowego. W tym ...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  Rodzaje paliwa Diesel: B7, B10, XTL
  Paliwa

  Rodzaje paliwa Diesel: B7, B10, XTL

  Olej napędowy obok benzyny jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów paliwana stacjach benzynowych. Choć zazwyczaj kojarzony jest…...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor