O czystym silniku można mówić właściwie w dwóch przypadkach. Po pierwsze w odniesieniu do czystej, umytej komory silnika i po drugie czysty silnik czyli oczyszczony z osadów, nagaru, sadzy czy zużytego oleju.
Kiedy warto myć silnik?
Mycie silnika może mieć znaczenie w przypadku chęci sprzedaży używanego auta. Kupujący ocenia nie tylko sam wygląd zewnętrzny samochodu: brak rdzy, zarysowań czy zużycie tapicerki, ale także sprawdza, co dzieje się pod maską. Umyta komora silnika robi “dobre wrażenie” i może kojarzyć się z zadbanym autem. Dobry wygląd przekłada się też na cenę i mniejsze pole do negocjacji. Wiedzą o tym również firmy profesjonalnie zajmujące się sprzedażą samochodów używanych. Właściciele autokomisów bardzo często zlecają przed sprzedażą nie tylko odkurzanie i pranie tapicerki, ale również mycie silnika. Umyty silnik oprócz wrażenia czystego i zadbanego samochodu, pozwala także wykryć ewentualne wycieki. Mycie komory silnika może być również zalecane po zimie, żeby usunąć nagromadzone błoto i inne zanieczyszczenia.
Jak umyć silnik?
Mycie silnika można przeprowadzić samodzielnie. W sklepach motoryzacyjnych można bez problemu kupić preparaty czyszczące i konserwujące. Jednak bezpieczniej będzie jeśli przeprowadzenie takiego zabiegu zlecimy profesjonalnej firmie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Żeby nie uszkodzić podzespołów elektronicznych, których w szczególności w nowych samochodach, nie brakuje. Dodatkowo warto sprawdzić co o myciu silnika sądzi producent auta. W szczególności jeśli chodzi o samochody nowe, na gwarancji, lepiej najpierw pojechać do autoryzowanego serwisu. W skrajnym przypadku nieumiejętne mycie komory silnika może skończyć się uszkodzeniem podzespołów elektronicznych a także utratą gwarancji.
Na czym polega płukanie silnika?
Podstawą długiej żywotności silnika jest oczywiście stosowanie dobrego oleju o odpowiednio dobranych parametrach. Liczy się również regularna wymiana oleju, zgodnie z zaleceniami mechanika - zwykle co 15.000 - 20.000 km lub co rok. Jednak takie działanie może na dłuższą metę nie wystarczyć. Przy dłuższej eksploatacji samochodu nawet regularnie wymieniany olej nie w pełni poradzi sobie z nagromadzonymi zanieczyszczeniami. Wtedy pomocne będzie płukanie silnika. Płukanie silnika pomoże pozbyć się nagromadzonych osadów, sadzy, nagaru czy zużytego oleju. Odpowiednio dobrany preparat zapewnia dłuższą żywotność silnika i bezproblemową jazdę.
Kiedy warto przeprowadzić płukanie silnika?
Pierwszym sygnałem do użycia preparatów do płukania silnika jest ciemny lub niebieski dym. Taki efekt oznacza, że silnik spala olej. Płukanka do silnika o dobrym składzie może sprawdzić się również w przypadku problemów z uruchomieniem auta.
Większe zanieczyszczenie silnika może wystąpić także w razie nieregularnej wymiany oleju silnikowego np. rzadziej niż raz w roku lub co 15.000 km. Wpływ na pracę silnika i jego stan ma także sposób jazdy. Płukankę do silnika warto zastosować w momencie, kiedy auto służy przede wszystkim do jazdy po mieście, a w szczególności jest uruchamiane często i na krótkich odcinkach.
Płukanie silnika sprawdzi się także w przypadku kupna samochodu używanego. Nie wiadomo jak poprzedni właściciel użytkował samochód, na jakich trasach, jaki miał styl jazdy, ani jak często wymieniał olej. Dlatego profilaktycznie przy wymianie oleju silnikowego warto zastosować płukankę.
Jak przeprowadzić płukanie silnika?
Preparat do płukania silnika można kupić samodzielnie, a samą płukankę najczęściej stosuje się przy standardowej wymianie oleju. Szczegółowa instrukcja użycia znajduje się na opakowaniu preparatu. Olej można wymienić samodzielnie, ale wygodniej i bezpieczniej będzie w warsztacie – łącznie z płukaniem silnika i wymianą kompletu filtrów.
Czysty silnik - podsumowanie
Wygląd zewnętrzny silnika jest oczywiście ważny, w szczególności kiedy chcemy sprzedać auto. Wówczas takie detale mają wpływ na cenę samochodu. Jednak decydujące znaczenie ma właściwa praca silnika. W takim przypadku rozwiązaniem będzie płukanie silnika. Oczyszczenie z pozostałości starych olejów, nagarów czy sadzy pozwoli cieszyć się bezawaryjną jazdą na dłużej.