Wtryskiwacze

Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
Wtryskiwacze

Wtryskiwacze to kluczowe elementy układu paliwowego w samochodach benzynowych i dieslowych. To właśnie od ich sprawności zależy wydajność pracy silnika czy ogólne osiągi pojazdu – ewentualne usterki wtrysków mogą prowadzić do wielu poważnych awarii. Zdarza się, że uszkodzeniu ulegają wszystkie wtryskiwacze, choć równie dobrze problem może dotyczyć tylko jednego z nich. W dzisiejszym wpisie skupie się na tym, jak sprawdzić, który konkretnie wtrysk uległ degradacji – zachęcam do lektury.

Po czym zdiagnozować uszkodzone wtryski? Te objawy mówią wiele

O objawach uszkodzonych wtryskiwaczy powstał już osobny wpis, dlatego w dzisiejszym artykule pokrótce wymienię, po czym można poznać, że wtryski wymagają naszej uwagi. Do typowych sygnałów zaliczyć można:

Jak sprawdzić wtryski domowym sposobem? Wykonaj test przelewowy

Niesprawne wtryskiwacze, które dają wyżej wymienione lub podobne objawy, bardzo łatwo można poddać testom mającym na celu określenie ich aktualnej kondycji. Musisz wiedzieć, że każdy kierowca może na własną rękę sprawdzić, czy to właśnie wtryski są odpowiedzialne za problemy w pracy jednostki napędowej. W jaki sposób? Najprostszą metodą jest wykonanie testu przelewowego, który nie wymaga demontażu wtrysków. Do jego przeprowadzenia będziesz potrzebować plastikowych rurek, a także pojemniczków, do których trafi paliwo. Jedyne, co trzeba zrobić, to podpiąć je pod przewody przelewowe, rozgrzać silnik (do co najmniej 70°C) i poczekać, aż do naczynek spłynie paliwo. Jeżeli napłynie go więcej niż 4 mg/1 cykl pracy cylindra, oznacza to, że wtryski uległy uszkodzeniu. Jak określić, który konkretnie wtrysk pracuje nieprawidłowo? To proste – poznasz to po pojemniku – jeżeli ilość znajdującego się w nim paliwa różni się od pozostałych, otrzymujesz obraz, że konkretny wtryskiwacz jest niesprawny. Pamiętaj, że domowy test przelewowy należy traktować w kategoriach poglądowych z racji tego, że nie daje on pełnego obrazu usterki (nie będziemy w stanie określić przyczyny).

Zobacz też: Wtryskiwacze elektromagnetyczne – poznaj je bliżej

Jak sprawdzić, który wtryskiwacz jest uszkodzony – pozostałe metody

Test przelewowy to nie wszystko, na co możemy się zdecydować, chcąc określić, który wtryskiwacz uległ uszkodzeniu. Warto wiedzieć, że istnieje kilka metod diagnostycznych, które pomogą wskazać winowajcę i tym samym oszczędzić sobie dodatkowych i pokaźnych wydatków związanych z zakupem kilku wtryskiwaczy zamiast kupna jednej części.

Zobacz też: Jak czyścić wtryskiwacze benzynowe? Sprawdzone sposoby

Regularna pielęgnacja, czyli sposób na bezawaryjną pracę wtrysków przez długi czas

Wstrzykiwacze – podobnie jak inne podzespoły silnikowe – są częściami, które wymagają regularnej pielęgnacji. W przeciwnym razie może dochodzić do nieprawidłowości w ich działaniu, a w konsekwencji – do awarii. Aby oszczędzić sobie potencjalnych problemów z wtryskami, a tym samym – z pracą jednostki napędowej – należy co jakiś czas je czyścić. W dzisiejszych czasach nie jest to skomplikowana i kosztowna operacja – wszystko to za sprawą preparatów chemicznych, z których kierowcy i mechanicy w ostatnich latach coraz częściej korzystają. Na stronie tec2000.pl znajdziesz preparaty przeznaczone zarówno do czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych, jak i w silnikach Diesla. Mowa tutaj o:

 • Są to profesjonalne środki, które bazują na wielu substancjach czyszczących, dzięki którym dokładnie czyszczą wtryski z nagromadzonych zanieczyszczeń. Regularne sięganie po preparaty od TEC 2000 przyczyni się do poprawy atomizacji, kształtu oraz wielkości wtryskiwanego paliwa, a także pomoże pozbyć się wilgoci z wnętrza wtrysków.

 • Dlatego też, jeżeli zauważysz pierwsze objawy nieprawidłowości w pracy wtryskiwaczy (nierówna praca jednostki, szarpanie, spadek osiągów etc.), sięgnij po puszkę preparatu TEC 2000 i ciesz się wysoką kulturą pracy silnika.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?
  Wtryskiwacze

  Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?

  Wtrysk sterujący to podstawowy składnik nowoczesnych silników spalinowych, od którego zależy nie tylko wydajność, ale także zdrowie całego pojazdu. Zrozumienie jego funkcji, zdolność do rozpoznawania objawów potencjalnych problemów oraz wiedza o odpowiedn...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
  Wtryskiwacze

  Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

  Wtryskiwacze to kluczowe elementy układu paliwowego w samochodach benzynowych idieslowych. To właśnie od ich sprawności zależy wydajność…...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor