Wtryskiwacze

Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
Wtryskiwacze

Wtryskiwacze to kluczowe elementy układu paliwowego w samochodach benzynowych i dieslowych. To właśnie od ich sprawności zależy wydajność pracy silnika czy ogólne osiągi pojazdu – ewentualne usterki wtrysków mogą prowadzić do wielu poważnych awarii. Zdarza się, że uszkodzeniu ulegają wszystkie wtryskiwacze, choć równie dobrze problem może dotyczyć tylko jednego z nich. W dzisiejszym wpisie skupie się na tym, jak sprawdzić, który konkretnie wtrysk uległ degradacji – zachęcam do lektury.

Po czym zdiagnozować uszkodzone wtryski? Te objawy mówią wiele

O objawach uszkodzonych wtryskiwaczy powstał już osobny wpis, dlatego w dzisiejszym artykule pokrótce wymienię, po czym można poznać, że wtryski wymagają naszej uwagi. Do typowych sygnałów zaliczyć można:

  • nierówną pracę silnika,
  • gorsze osiągi,
  • zwiększoną emisję spalin,
  • szarpanie w czasie jazdy,
  • stukanie spod maski,
  • dymienie na biało bądź czarno.
    Zauważyłeś tego typu symptomy w czasie jazdy? W takim razie wiesz, co powinieneś zrobić – sprawdzić wtryskiwacze i ocenić, czy wymagają regeneracji, czy całkowitej wymiany.

video

Diesel VAG, duże korekty wtryskiwaczy- czyścimy układ!

first frame of video

Jak sprawdzić wtryski domowym sposobem? Wykonaj test przelewowy

Niesprawne wtryskiwacze, które dają wyżej wymienione lub podobne objawy, bardzo łatwo można poddać testom mającym na celu określenie ich aktualnej kondycji. Musisz wiedzieć, że każdy kierowca może na własną rękę sprawdzić, czy to właśnie wtryski są odpowiedzialne za problemy w pracy jednostki napędowej. W jaki sposób? Najprostszą metodą jest wykonanie testu przelewowego, który nie wymaga demontażu wtrysków. Do jego przeprowadzenia będziesz potrzebować plastikowych rurek, a także pojemniczków, do których trafi paliwo. Jedyne, co trzeba zrobić, to podpiąć je pod przewody przelewowe, rozgrzać silnik (do co najmniej 70°C) i poczekać, aż do naczynek spłynie paliwo. Jeżeli napłynie go więcej niż 4 mg/1 cykl pracy cylindra, oznacza to, że wtryski uległy uszkodzeniu. Jak określić, który konkretnie wtrysk pracuje nieprawidłowo? To proste – poznasz to po pojemniku – jeżeli ilość znajdującego się w nim paliwa różni się od pozostałych, otrzymujesz obraz, że konkretny wtryskiwacz jest niesprawny. Pamiętaj, że domowy test przelewowy należy traktować w kategoriach poglądowych z racji tego, że nie daje on pełnego obrazu usterki (nie będziemy w stanie określić przyczyny).

Zobacz też: Wtryskiwacze elektromagnetyczne – poznaj je bliżej

Jak sprawdzić, który wtryskiwacz jest uszkodzony – pozostałe metody

Test przelewowy to nie wszystko, na co możemy się zdecydować, chcąc określić, który wtryskiwacz uległ uszkodzeniu. Warto wiedzieć, że istnieje kilka metod diagnostycznych, które pomogą wskazać winowajcę i tym samym oszczędzić sobie dodatkowych i pokaźnych wydatków związanych z zakupem kilku wtryskiwaczy zamiast kupna jednej części.

  • Pierwszym sposobem jest udanie się do warsztatu samochodowego, w którym mechanik podepnie pod sterownik jednostki napędowej komputer diagnostyczny. Na ekranie powinny pojawić się błędy, dzięki którym poznamy przyczynę i będziemy mogli wskazać winowajcę problemów.
  • Drugą opcją jest sprawdzenie świec żarowych. W momencie, gdy na którejś ze świec znajdzie się ciemnobrązowy, lepki osad, będzie to sygnał, że konkretny wtrysk jest uszkodzony
  • Ostatnią metodą jest podpięcie specjalistycznego testera diagnostycznego. Za jego pomocą możliwe jest sczytanie parametrów pracy i tym samym określenie, czy nie zachodzą odstępstwa od normy w danym wtrysku.

Zobacz też: Jak czyścić wtryskiwacze benzynowe? Sprawdzone sposoby

Regularna pielęgnacja, czyli sposób na bezawaryjną pracę wtrysków przez długi czas

Wstrzykiwacze – podobnie jak inne podzespoły silnikowe – są częściami, które wymagają regularnej pielęgnacji. W przeciwnym razie może dochodzić do nieprawidłowości w ich działaniu, a w konsekwencji – do awarii. Aby oszczędzić sobie potencjalnych problemów z wtryskami, a tym samym – z pracą jednostki napędowej – należy co jakiś czas je czyścić. W dzisiejszych czasach nie jest to skomplikowana i kosztowna operacja – wszystko to za sprawą preparatów chemicznych, z których kierowcy i mechanicy w ostatnich latach coraz częściej korzystają. Na stronie tec2000.pl znajdziesz preparaty przeznaczone zarówno do czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych, jak i w silnikach Diesla. Mowa tutaj o:

  • Są to profesjonalne środki, które bazują na wielu substancjach czyszczących, dzięki którym dokładnie czyszczą wtryski z nagromadzonych zanieczyszczeń. Regularne sięganie po preparaty od TEC 2000 przyczyni się do poprawy atomizacji, kształtu oraz wielkości wtryskiwanego paliwa, a także pomoże pozbyć się wilgoci z wnętrza wtrysków.

  • Dlatego też, jeżeli zauważysz pierwsze objawy nieprawidłowości w pracy wtryskiwaczy (nierówna praca jednostki, szarpanie, spadek osiągów etc.), sięgnij po puszkę preparatu TEC 2000 i ciesz się wysoką kulturą pracy silnika.

    Wpisy

    z tej samej kategorii

    Drgania na biegu jałowym – przyczyny, diagnostyka i skuteczne rozwiązania
    Wtryskiwacze

    Drgania na biegu jałowym – przyczyny, diagnostyka i skuteczne rozwiązania

    Spotkałeś się z sytuacją, w której auto wibruje na luzie (biegu jałowym)? To nie tylko irytujący problem, ale też sygnał, że pojazd wymaga uwagi. Niezależnie od tego, czy jeździsz nowym modelem, czy starszym samochodem – te niepokojące wibracje mogą dotkn...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Czyszczenie gniazd wtryskiwaczy: proste sposoby na lepszą wydajność
    Wtryskiwacze

    Czyszczenie gniazd wtryskiwaczy: proste sposoby na lepszą wydajność

    Czyszczenie gniazd wtryskiwaczy to ważny krok w utrzymaniu wydajności Twojego silnika, ale często pomijany przez wielu kierowców. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto poświęcić trochę czasu na tę czynność i jak może ona przedłużyć żywotność Twojego ...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Dlaczego Twój system wtrysku zawodzi? Odkryj przyczyny
    Wtryskiwacze

    Dlaczego Twój system wtrysku zawodzi? Odkryj przyczyny

    Masz problemy z układem wtryskowym? Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Warto poznać najczęstsze przyczyny, aby wiedzieć, jak im zapobiegać i co robić, gdy wystąpią pierwsze objawy awarii. Czytaj dalej i zobacz, jak zadbać o prawidłowe fun...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Jak rozpoznać i reagować na objawy awarii systemu wtrysku?
    Wtryskiwacze

    Jak rozpoznać i reagować na objawy awarii systemu wtrysku?

    Zdarza się, że w czasie jazdy może nas zaskoczyć zapalenie się kontrolki check engine na desce rozdzielczej lub nagły spadek mocy silnika. Te symptomy mogą wskazywać na problemy z systemem wtrysku paliwa. Jak rozpoznać te objawy i co wtedy zrobić? W tym w...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?
    Wtryskiwacze

    Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?

    Wtrysk sterujący to podstawowy składnik nowoczesnych silników spalinowych, od którego zależy nie tylko wydajność, ale także zdrowie całego pojazdu. Zrozumienie jego funkcji, zdolność do rozpoznawania objawów potencjalnych problemów oraz wiedza o odpowiedn...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor