
Zużycie paliwa w kombajnie – ile naprawdę spala i jak zmniejszyć koszty eksploatacji?
Koszty paliwa to jeden z największych wydatków w rolnictwie, a ile pali kombajn, zależy od...
Plama o oleistej konsystencji, którą zauważymy najczęściej na kostce brukowej lub innej powierzchni, jest oznaką drobnego lub większego wycieku spod maski samochodu. Choć sytuacja tak nie jest niczym nowym dla kierowców i nie zawsze oznacza poważną awarię, wciąż pozostaje uciążliwa – ciężko jest bowiem pozbyć się rozlanego oleju silnikowego za pomocą wody, płynu do mycia naczyń i szmatki. Jak więc uporać się z plamami po środku smarnym? Po jaki detergent sięgnąć?
Nie ma na świecie kierowcy, który chciałby usłyszeć, że jego pojazd ma wyciek – zwłaszcza gdy mowa o oleju silnikowym mającym ogromny wpływ na prawidłową pracę jednostki napędowej. Na szczęście tego typu zjawisko możemy bardzo łatwo zauważyć – po ruszeniu widoczne będą tłuste plamy, które same z siebie nie znikną – nawet po obfitych opadach deszczu.
Gdy olej silnikowy staje się rzadki, może to oznaczać jego degradację, co negatywnie wpływa na właściwości smarne i ochronę silnika
Choć drobne wycieki niekoniecznie oznaczają poważną usterkę, są sygnałem do tego, by przyjrzeć się temu problemowi bliżej. Niewielkie wypływanie środka smarnego może być bowiem początkiem większej awarii, która może doprowadzić nawet do zatarcia silnika (w momencie, gdy w misce olejowej całkowicie braknie formulacji).
Wyciek oleju z góry silnika może być sygnałem ostrzegawczym, który nie powinien być ignorowany!
Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać uszkodzenie elementów uszczelniających, w tym uszczelki:
Zobacz też: Regularne czyszczenie układu paliwowego – klucz do wydajnej pracy silnika
Dzisiejszy wpis nie jest poświęcony stricte wyciekom oleju a sposobom na usunięcie powstających tłustych plam na betonie, asfalcie i innych powierzchniach. Zanim jeszcze przejdziemy do tego, jak uporać się z tymi śladami pozostawionymi przez środek smarny, omówmy sobie kwestie prawne zostawienia po sobie plamy w miejscu publicznym.
Warto być świadomym, że zgodnie z Kodeksem Karnym za zanieczyszczenie np. jezdni czy chodnika, można otrzymać nawet 1500 zł mandatu.
Zabrudzenia w postaci olejowej plamy na kostce brukowej czy asfalcie wyglądają mało estetycznie, a na dodatek najczęściej rozlewają się na dość spore fragmenty. Spowodowane jest to konsystencją oleju, który w przypadku kontaktu z porowatą powierzchnią w szybkim tempie rozchodzi na pobliski teren, dlatego też czasem wystarczy **zaledwie parę kropel środka smarnego, by zanieczyścić spory kawałek miejsca parkingowego, jezdni czy chodnika.**Rozmiar plamy oleju to jednak nie wszystko – kolejną kłopotliwą kwestią jest samo usuwanie oleistego śladu. W przypadku środka smarnego należy pomyśleć o silnych rozpuszczalnikach lub detergentach, które wykorzystuje się na co dzień do czyszczenia podzespołów eksploatacyjnych pojazdów.
Najlepszym rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować, są sorbenty do usuwania plam. Są to preparaty o doskonałych właściwościach absorbujących ciecz, przez co często wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach mechanicznych, w których wycieki oleju są na porządku dziennym. Sorbenty wyróżniają się dużą powierzchnią chłonną i są zdolne do odciągania olejów, a także tłuszczy, paliw, smarów, cieczy i gazów. Osoby, które często mierzą się z usuwaniem plam po oleju, najczęściej sięgają po sorbent sypki, który jest bardzo łatwy w użytku – wystarczy wysypać go na zanieczyszczoną powierzchnię (występuje w formie granulatu) i po chwili zmieść.
Zobacz też: Jak uszczelnić chłodnicę za nieco ponad 60 zł?
Tłuste plamy znajdujące się na porowatych powierzchniach można zwalczyć również za pomocą zmywacza do hamulców. Głównym zastosowaniem preparatu tego rodzaju jest usunięcie brudu, pyłu, płynu hamulcowego oraz oleju, przez co z powodzeniem można go użyć do pozbycia się oleistej plamy. Jak to zrobić? Wystarczy wylać około połowy środka na powierzchnię i porządnie ją wyszorować za pomocą szczotki. Użycie dobrej jakości zmywacza nie powinno poskutkować odbarwieniem szorowanego podłoża.
Trzecim sposobem na pozbycie się oleistego śladu jest sięgnięcie po palnik gazowy. Choć zapewnia on wysoką skuteczność w usunięciu plam, przyczynia się do odbarwienia kostki brukowej. Co więcej, użycie palnika wymaga wprawy – nieodpowiednia obsługa może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.