Jak dbać o samochód?

Jak usunąć plamy z oleju silnikowego? Sprawdzone sposoby

Jak usunąć plamy z oleju silnikowego? Sprawdzone sposoby
Jak dbać o samochód?

Plama o oleistej konsystencji, którą zauważymy najczęściej na kostce brukowej lub innej powierzchni, jest oznaką drobnego lub większego wycieku spod maski samochodu. Choć sytuacja tak nie jest niczym nowym dla kierowców i nie zawsze oznacza poważną awarię, wciąż pozostaje uciążliwa – ciężko jest bowiem pozbyć się rozlanego oleju silnikowego za pomocą wody, płynu do mycia naczyń i szmatki. Jak więc uporać się z plamami po środku smarnym? Po jaki detergent sięgnąć?

Tłusta plama z oleju silnikowego – oznaka awarii?

Nie ma na świecie kierowcy, który chciałby usłyszeć, że jego pojazd ma wyciek – zwłaszcza gdy mowa o oleju silnikowym mającym ogromny wpływ na prawidłową pracę jednostki napędowej. Na szczęście tego typu zjawisko możemy bardzo łatwo zauważyć – po ruszeniu widoczne będą tłuste plamy, które same z siebie nie znikną – nawet po obfitych opadach deszczu.

Choć drobne wycieki niekoniecznie oznaczają poważną usterkę, są sygnałem do tego, by przyjrzeć się temu problemowi bliżej. Niewielkie wypływanie środka smarnego może być bowiem początkiem większej awarii, która może doprowadzić nawet do zatarcia silnika (w momencie, gdy w misce olejowej całkowicie braknie formulacji).

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać uszkodzenie elementów uszczelniających, w tym uszczelki:

Zobacz też: Regularne czyszczenie układu paliwowego – klucz do wydajnej pracy silnika

Usunięcie plamy z oleju silnikowego – ważniejsze, niż może się wydawać

Dzisiejszy wpis nie jest poświęcony stricte wyciekom oleju a sposobom na usunięcie powstających tłustych plam na betonie, asfalcie i innych powierzchniach. Zanim jeszcze przejdziemy do tego, jak uporać się z tymi śladami pozostawionymi przez środek smarny, omówmy sobie kwestie prawne zostawienia po sobie plamy w miejscu publicznym.

Warto być świadomym, że zgodnie z Kodeksem Karnym za zanieczyszczenie np. jezdni czy chodnika, można otrzymać nawet 1500 zł mandatu.

Jak zmyć olej silnikowy? To nie takie proste, jak mogłoby się wydawać

Zabrudzenia w postaci olejowej plamy na kostce brukowej czy asfalcie wyglądają mało estetycznie, a na dodatek najczęściej rozlewają się na dość spore fragmenty. Spowodowane jest to konsystencją oleju, który w przypadku kontaktu z porowatą powierzchnią w szybkim tempie rozchodzi na pobliski teren, dlatego też czasem wystarczy **zaledwie parę kropel środka smarnego, by zanieczyścić spory kawałek miejsca parkingowego, jezdni czy chodnika.**Rozmiar plamy oleju to jednak nie wszystko – kolejną kłopotliwą kwestią jest samo usuwanie oleistego śladu. W przypadku środka smarnego należy pomyśleć o silnych rozpuszczalnikach lub detergentach, które wykorzystuje się na co dzień do czyszczenia podzespołów eksploatacyjnych pojazdów.

Jak usunąć plamy z oleju silnikowego z betonu i kostki? Sorbent jako wybór numer jeden

Najlepszym rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować, są sorbenty do usuwania plam. Są to preparaty o doskonałych właściwościach absorbujących ciecz, przez co często wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach mechanicznych, w których wycieki oleju są na porządku dziennym. Sorbenty wyróżniają się dużą powierzchnią chłonną i są zdolne do odciągania olejów, a także tłuszczy, paliw, smarów, cieczy i gazów. Osoby, które często mierzą się z usuwaniem plam po oleju, najczęściej sięgają po sorbent sypki, który jest bardzo łatwy w użytku – wystarczy wysypać go na zanieczyszczoną powierzchnię (występuje w formie granulatu) i po chwili zmieść.

Zobacz też: Jak uszczelnić chłodnicę za nieco ponad 60 zł?

Czym usunąć olej silnikowy z betonu i kostki brukowej? Pomyśl o zmywaczu do hamulców

Tłuste plamy znajdujące się na porowatych powierzchniach można zwalczyć również za pomocą zmywacza do hamulców. Głównym zastosowaniem preparatu tego rodzaju jest usunięcie brudu, pyłu, płynu hamulcowego oraz oleju, przez co z powodzeniem można go użyć do pozbycia się oleistej plamy. Jak to zrobić? Wystarczy wylać około połowy środka na powierzchnię i porządnie ją wyszorować za pomocą szczotki. Użycie dobrej jakości zmywacza nie powinno poskutkować odbarwieniem szorowanego podłoża.

Usuwanie plam z oleju samochodowego za pomocą palnika gazowego

Trzecim sposobem na pozbycie się oleistego śladu jest sięgnięcie po palnik gazowy. Choć zapewnia on wysoką skuteczność w usunięciu plam, przyczynia się do odbarwienia kostki brukowej. Co więcej, użycie palnika wymaga wprawy – nieodpowiednia obsługa może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Wpisy

z tej samej kategorii

Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?
Jak dbać o samochód?

Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?

Zauważyłeś czarny dym wydobywający się z rury wydechowej Twojego samochodu? To znak, że coś nie działa tak, jak powinno. Musisz wiedzieć, że to nie tylko estetyczny problem, ale przede wszystkim techniczny, który może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń...

author

Łukasz Młodkowski

Autor

Czy warto zmieniać olej silnikowy?
Jak dbać o samochód?

Czy warto zmieniać olej silnikowy?

Wymiana podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a jednym z nich jestolej silnikowy, daje nadzieję na długie użytkowanie…...

author

Patryk Gałązka

Autor

Jak kompleksowo zadbać o samochód?
Jak dbać o samochód?

Jak kompleksowo zadbać o samochód?

Aby nasz samochód prawidłowo funkcjonował, należy utrzymywać jednostkę napędowąw doskonałej kondycji. W ofercie TEC 2000 znajdziesz jednak…...

author

Patryk Gałązka

Autor

author

Patryk Gałązka

Autor