Paliwa premium: czy warto je tankować?
Obecne ceny paliw biją rekordy, sprawiając, że portfele kierowców coraz bardziej cierpią. Pomimo ciągłych wzrostów producenci nie przestają…
Obciążenia jakim poddawany jest silnik spalinowy w aucie każdego dnia są ogromne. Jego bezproblemowe działanie wymaga utrzymaniu go w czystości. Nagromadzony osad, nagar, pozostałości starego oleju negatywnie wpływają na żywotność silnika. Dlatego dla bezawaryjnej jazdy na długo warto zadbać o czysty silnik.
Odpowiedź wydaje się oczywista – wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta. Ale mimo wszystko pojawia się szereg wątpliwości. Jakiego oleju używać? Jak często wymieniać olej? Od czego zależy termin wymiany oleju? I wreszcie czy terminowa wymiana oleju zawsze gwarantuje utrzymanie silnika w czystości? Odpowiedź na tak postawione pytania można zacząć od: to zależy.
Sam wybór oleju wydaje się na najprostszy. Należy stosować olej o parametrach określonych przez producenta. Natomiast marka ma w tym względzie drugorzędne znaczenie, choć oczywiście warto wybrać produkt sprawdzonego producenta.
Ważne!
Serwisanci zwykle zalecają wymianę oleju co 10.000 km czy 15.000 km, a w każdym przypadku co roku. Przy okazji warto wymienić komplet filtrów. Na rynku są także dostępne tzw. oleje long life. Jednak można je stosować tylko w samochodach, jeśli takie preparaty zaleca producent. Oszczędności związane z rzadszą wymianą oleju mogą okazać się jednak niewielkie, a nawet przysporzyć kłopotów. Olej z biegiem czasu traci swoje właściwości smarne i antykorozyjne, co przyczynia się do zanieczyszczeń i gorszej pracy silnika.
Obok regularnej wymiany oleju doskonałym rozwiązaniem, które pomoże utrzymać silnik w czystości, jest płukanie silnika. Odpowiedni preparat stosuje się zwykle przy standardowej wymianie oleju. Warto jednak wybrać taką płukankę, która nie posiada w swoim składzie chlorowanych węglowodorów, co w praktyce oznacza czystsze środowisko i brak szkodliwych oparów.
Najlepiej wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producentów aut i mechaników. Wymiana oleju co 10.000 czy 15.000 km jest optymalnym rozwiązaniem. Rzadsza wymiana oleju nie będzie dla silnika dobra z uwagi obniżenie parametrów smarnych oleju. Jednak nawet terminowo wymieniany olej nie będzie w pełni chronił przed zanieczyszczeniami. Płukanie silnika pozwala na dokładne usunięcie starego zużytego oleju, a do tego usunie pozostałe osady i nagar.
Co zyskasz dzięki zastosowaniu płukanki do silnika? Dokładne oczyszczenie silnika dzięki płukance pozwoli m.in. na:
zwiększenie kompresji w cylindrach,
pełne wykorzystanie wydajności oleju zaraz po jego wymianie,
czyszczenie i co się z tym wiąże wyciszenie pracy hydraulicznych popychaczy zaworów,
zwiększenie mocy,
zneutralizowanie szkodliwych kwasów w oleju,
redukcję szkodliwej emisję spalin.
Płukankę do silnika należy stosować przy okazji wymiany oleju.
Wymiana oleju po przejechaniu każdorazowo 5.000 km sprawdzi się tylko przy bardzo silnie eksploatowanym aucie. W szczególności przy częstym odpalaniu silnika na krótkich trasach, przy używaniu auta po mieście zwłaszcza jeśli jest ono wykorzystywane jako samochód do pracy. W innych przypadkach tak częsta wymiana oleju nie ma sensu.
Ważne!
Stosowanie płukanki do silnika ma rację bytu również przy wymianie oleju po przejechaniu 5000 km. Płukanka pozwoli na dokładne pozbycie się starego oleju i usunięcie osadów i nagaru, z którym sam olej sobie nie poradził.
Wskazaniem do stosowania płukanki silnika będzie również:
kupno używanego samochodu bez znajomości sposobu jego używania przez poprzedniego właściciela,
rzadsze niż zalecane wymiany oleju,
jazda przede wszystkim po mieście zwłaszcza na krótkich trasach
niebieski lub czarny dym, który oznacza, że silnik spala olej.
Czysty silnik spalinowy nie tylko lepiej pracuje, ale także będzie dłużej sprawny. Podstawą utrzymania go w czystości jest wymiana oleju w terminach zgodnych z zaleceniami producenta i serwisów samochodowych. Jednak dla pełnej czystości warto przy wymianie oleju przeprowadzić płukanie silnika. Zalety takiego rozwiązania są ogromne. Koszty niewielkie a sama procedura stosowania płukanki do silnika całkiem prosta i do zastosowania w każdym warsztacie samochodowym.