Jak dbac o silnik benzynowy?

Czy czysty silnik pracuje lepiej?

Czy czysty silnik pracuje lepiej?
Jak dbac o silnik benzynowy?

Obciążenia jakim poddawany jest silnik spalinowy w aucie każdego dnia są ogromne. Jego bezproblemowe działanie wymaga utrzymaniu go w czystości. Nagromadzony osad, nagar, pozostałości starego oleju negatywnie wpływają na żywotność silnika. Dlatego dla bezawaryjnej jazdy na długo warto zadbać o czysty silnik.

Jak zapewnić czystość w silniku?

Odpowiedź wydaje się oczywista - wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta. Ale mimo wszystko pojawia się szereg wątpliwości. Jakiego oleju używać? Jak często wymieniać olej? Od czego zależy termin wymiany oleju? I wreszcie czy terminowa wymiana oleju zawsze gwarantuje utrzymanie silnika w czystości? Odpowiedź na tak postawione pytania można zacząć od: to zależy.

 • Kiedy wymieniać olej w silniku i jaki wybrać?

  Sam wybór oleju wydaje się na najprostszy. Należy stosować olej o parametrach określonych przez producenta. Natomiast marka ma w tym względzie drugorzędne znaczenie, choć oczywiście warto wybrać produkt sprawdzonego producenta.

  Serwisanci zwykle zalecają wymianę oleju co 10.000 km czy 15.000 km, a w każdym przypadku co roku. Przy okazji warto wymienić komplet filtrów. Na rynku są także dostępne tzw. oleje long life. Jednak można je stosować tylko w samochodach, jeśli takie preparaty zaleca producent. Oszczędności związane z rzadszą wymianą oleju mogą okazać się jednak niewielkie, a nawet przysporzyć kłopotów. Olej z biegiem czasu traci swoje właściwości smarne i antykorozyjne, co przyczynia się do zanieczyszczeń i gorszej pracy silnika.

  Płukanie silnika - sposób na utrzymanie silnika w czystości

  Obok regularnej wymiany oleju doskonałym rozwiązaniem, które pomoże utrzymać silnik w czystości, jest płukanie silnika. Odpowiedni preparat stosuje się zwykle przy standardowej wymianie oleju. Warto jednak wybrać taką płukankę, która nie posiada w swoim składzie chlorowanych węglowodorów, co w praktyce oznacza czystsze środowisko i brak szkodliwych oparów.

  Czy lepiej częściej wymieniać olej czy rzadziej a do tego używać płukanki?

  Najlepiej wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producentów aut i mechaników. Wymiana oleju co 10.000 czy 15.000 km jest optymalnym rozwiązaniem. Rzadsza wymiana oleju nie będzie dla silnika dobra z uwagi obniżenie parametrów smarnych oleju. Jednak nawet terminowo wymieniany olej nie będzie w pełni chronił przed zanieczyszczeniami. Płukanie silnika pozwala na dokładne usunięcie starego zużytego oleju, a do tego usunie pozostałe osady i nagar.

  Co zyskasz dzięki zastosowaniu płukanki do silnika? Dokładne oczyszczenie silnika dzięki płukance pozwoli m.in. na:

  Płukankę do silnika należy stosować przy okazji wymiany oleju.

  Jaki jest sens płukać silnik jeśli wymieniam olej co 5 tysięcy kilometrów?

  Wymiana oleju po przejechaniu każdorazowo 5.000 km sprawdzi się tylko przy bardzo silnie eksploatowanym aucie. W szczególności przy częstym odpalaniu silnika na krótkich trasach, przy używaniu auta po mieście zwłaszcza jeśli jest ono wykorzystywane jako samochód do pracy. W innych przypadkach tak częsta wymiana oleju nie ma sensu.

  Stosowanie płukanki do silnika ma rację bytu również przy wymianie oleju po przejechaniu 5000 km. Płukanka pozwoli na dokładne pozbycie się starego oleju i usunięcie osadów i nagaru, z którym sam olej sobie nie poradził.

  Wskazaniem do stosowania płukanki silnika będzie również:

  Podsumowanie

  Czysty silnik spalinowy nie tylko lepiej pracuje, ale także będzie dłużej sprawny. Podstawą utrzymania go w czystości jest wymiana oleju w terminach zgodnych z zaleceniami producenta i serwisów samochodowych. Jednak dla pełnej czystości warto przy wymianie oleju przeprowadzić płukanie silnika. Zalety takiego rozwiązania są ogromne. Koszty niewielkie a sama procedura stosowania płukanki do silnika całkiem prosta i do zastosowania w każdym warsztacie samochodowym.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czy czysty silnik pracuje lepiej?
  Jak dbac o silnik benzynowy?

  Czy czysty silnik pracuje lepiej?

  Obciążenia jakim poddawany jest silnik spalinowy w aucie każdego dnia sąogromne. Jego bezproblemowe działanie wymaga utrzymaniu go…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Paliwa premium: czy warto je tankować?
  Jak dbac o silnik benzynowy?

  Paliwa premium: czy warto je tankować?

  Obecne ceny paliw biją rekordy, sprawiając, że portfele kierowców coraz bardziejcierpią. Pomimo ciągłych wzrostów producenci nie przestają…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  author

  Patryk Gałązka

  Autor