Wtryskiwacze

Czy i jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?

Czy i jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?
Wtryskiwacze

Silniki spalinowe potrzebują wielu sprawnych podzespołów, które zapewnią im optymalne warunki pracy oraz osiągi. Dobrym tego przykładem są wtryskiwacze dozujące odpowiednią ilość paliwa do cylindrów, co z kolei pozwala jednostce prawidłowo funkcjonować. I w tym miejscu może pojawić się pytanie – czy jazda z uszkodzonym wtryskiem w ogóle jest możliwa? Jeśli tak, to przez ile kilometrów możemy w taki sposób podróżować? Na te pytania odpowiadam w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury.

Sprawne wtryskiwacze = sprawny i wydajny silnik

Rola wtrysków – czy to w Dieslach, czy benzyniakach – jest niepodważalna. Bez nich nie moglibyśmy ruszyć z miejsca, a tym bardziej swobodnie się poruszać. To układ wtryskowy sprawia, że do silnika w odpowiednich proporcjach trafia paliwo. Można więc powiedzieć, że są one kluczowymi elementami w kwestii prawidłowej i wydajnej pracy jednostki napędowej. Dlatego też w momencie, gdy ulegają one uszkodzeniu (bądź degradacji w wyniku nagromadzonych zanieczyszczeń, o czym jeszcze opowiem w dalszej części), cierpi na tym silnik. Niesprawne wtryskiwacze mogą poskutkować bowiem gorszymi osiągami silnika, większym zużyciem paliwa, a także zwiększoną emisją spalin.

Nierówna praca silnika i nie tylko, czyli kiedy możemy powiedzieć o uszkodzeniu wtrysków?

Zanim przejdę do sedna artykułu i odpowiem na postawione pytanie, czyli czy można jeździć z uszkodzonym wtryskiem, zatrzymam się na chwilę na samym temacie awarii wtryskiwaczy oraz tym, czym mogą się objawiać. Jakie więc są objawy uszkodzonych wtryskiwaczy?

Poznanie objawów pomoże określić, czy mamy do czynienia z usterką wymagającą natychmiastowej reakcji, czy np. chwilowym spadkiem wydajności pracy wtrysków związanym z zaleganiem zanieczyszczeń, choć warto wiedzieć, że niektóre objawy mogą sygnalizować również niedrożność bądź zatkanie wtrysków.

Czy można jeździć z uszkodzonym wtryskiem? A jeśli tak to ile?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta – jak najkrócej! Uszkodzony wtryskiwacz może powodować kolejne problemy, pomijając zwiększone spalanie może wywołać problemy z DPF. To jednak nie wszystko – w niektórych sytuacjach może doprowadzić do rozrzedzenia oleju silnikowego, który straci swoje właściwości smarne. A to niestety prosta droga do szybkiego zużycia się elementów trących silnika i tym samym – zatarcia jednostki napędowej. To ile konkretnie można przejechać na uszkodzonym wtrysku, zależy od występujących objawów. Nie podam tutaj konkretnej liczby kilometrów – jedno jest jednak niezmienne. Jeździć można dopóty, dopóki nie dojdzie do uszkodzenia tłoków, turbosprężarki lub całego silnika – tego jednak nie chce żaden kierowca.

Jak przedłużyć żywotność wtryskiwaczy?

Wtryskiwacze z czasem ulegają degradacji w wyniku stałej eksploatacji, a także warunków, w jakich przychodzi im pracować. Choć ich zużycia nie da się całkowicie zatrzymać, istnieją sposoby do tego, aby wydłużyć ich żywotność i tym samym – odwlec w czasie regenerację bądź wymianę na nowe. Co można zrobić?

 • Poczytaj więcej o wtryskiwaczach na naszym blogu i nie tylko. Odwiedzając regularnie sekcję porad, możesz liczyć na dawkę eksperckiej wiedzy, dzięki której dbanie o pojazd stanie się prostsze.

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?
  Wtryskiwacze

  Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?

  Wtrysk sterujący to podstawowy składnik nowoczesnych silników spalinowych, od którego zależy nie tylko wydajność, ale także zdrowie całego pojazdu. Zrozumienie jego funkcji, zdolność do rozpoznawania objawów potencjalnych problemów oraz wiedza o odpowiedn...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
  Wtryskiwacze

  Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

  Wtryskiwacze to kluczowe elementy układu paliwowego w samochodach benzynowych idieslowych. To właśnie od ich sprawności zależy wydajność…...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor