Wtryskiwacze

Co może być przyczyną problemów z rozruchem zimnego silnika i jak się z nimi uporać?

Co może być przyczyną problemów z rozruchem zimnego silnika i jak się z nimi uporać?
Wtryskiwacze

Każdy właściciel samochodu musi się liczyć z tym, że z czasem w jego aucie mogą wystąpić różnego rodzaju awarie. Niektóre z nich są mniej uciążliwe, inne bardziej – nie da się jednak zaprzeczyć, że jedną z najbardziej irytujących usterek jest problem z uruchomieniem nierozgrzanego silnika. Przyczynami utrudnionego rozruchu zimnej jednostki mogą być niesprawnie działające wtryskiwacze, rozrusznik, akumulator, ale nie tylko. Dowiedz się więcej na ten temat i zobacz, gdzie szukać winowajców takiego stanu rzeczy.

Zimny rozruch – problematyczny zarówno w silnikach benzynowych, jak i Diesla

Problem z rozruchem zimnego silnika może dotknąć tak naprawdę każdego kierowcę – niezależnie od tego, czy posiada samochód benzynowy, czy pojazd napędzany jednostką wysokoprężną. W tym miejscu warto dodać, że obie konstrukcje różnią się sposobem uruchomienia (jeden wspierany jest przez świece zapłonowe, drugi przez świece żarowe). Wspominam o tym nie bez powodu – z racji na to, że ich rozruch odbywa się w inny sposób, przyczyn ewentualnych problemów z odpaleniem silnika jest wiele – zależne są one bowiem od typu jednostki, choć często są one podobne.

Trudny rozruch zimnego silnika – najczęstsze przyczyny

Ciężki rozruch zimnego silnika potrafi być naprawdę uciążliwy – zwłaszcza zimą, ale nie tylko. Codzienna walka z samochodem przed pracą to prosta recepta na zszargane nerwy, dlatego też każdy kierowca, który choć raz doświadczył sytuacji, czym prędzej powinien udać się do serwisu w celu diagnozy.

Przyczyna może być błaha, choć zdarzają się sytuacje, w których mowa o uszkodzeniu ważnych dla całego układu części, których awaria może poskutkować poważniejszymi problemami dla silnika.

 • Co może powodować problem z rozruchem zimnej jednostki?

  Uszkodzone wtryskiwacze

  Jedną z najczęściej występujących przyczyn utrudnionego, ciężkiego rozruchu zimnego silnika, są uszkodzone wtryskiwacze. W momencie, gdy dojdzie do ich awarii, nie są w stanie dozować odpowiedniej dawki paliwa, przez co jednostka ma problem z uruchomieniem się. Co więcej, niesprawne wtryski nie utrzymują ciśnienia, a to kolejny powód, dla którego nierozgrzany silnik nie chce odpalić.

  Zobacz też: Jak czyścić wtryskiwacze benzynowe? Sprawdzone sposoby

  Usterka rozrusznika

  Rozrusznik, co może sugerować nazwa, jest urządzeniem odpowiedzialnym za rozruch jednostki (obraca on wałem korbowym, który w momencie, gdy osiągnie odpowiednią prędkość, pozwala na zassanie mieszanki paliwo-powietrze i jej sprężenie, co z kolei umożliwia zapłon). W przypadku, gdy się zużyje, po przekręceniu kluczyka najczęściej nie wydarzy się nic.

  Uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodniczego

  Uszkodzenie tego czujnika również może być powodem ciężkiego rozruchu nierozgrzanej jednostki napędowej. Jego awaria bowiem sprawia, że sterownik otrzymuje nieodpowiednie wartości, przez co do cylindrów dostarczana jest zbyt mała ilość paliwa uniemożliwiająca swobodne uruchomienie silnika.

  Rozładowany akumulator

  Kolejna częsta przyczyna, czyli rozładowany akumulator. W przypadku zbyt niskiego napięcia nie będzie on w stanie zasilić rozrusznika, przez co rozruch będzie bardzo utrudniony lub całkowicie niemożliwy. Problem ten jednak można rozwiązać, doładowując akumulator. Jeżeli jednak uległ on uszkodzeniu, konieczna będzie wymiana na nowy model. Mówiąc o akumulatorze, warto sprawdzić również to, czy bieguny nie są zaśniedziałe (w takim przypadku nie będą w stanie prawidłowo przewodzić prądu), a także, czy klemy nie zostały poluzowane.

  Uszkodzona pompa paliwa

  Zimny rozruch silnika może być utrudniony również przez niesprawną pompę paliwa. Odpowiada ona za pompowanie paliwa ze zbiornika do wtrysków – w przypadku usterki wtryskiwacze, a tym samym – silnik – nie otrzyma odpowiedniej dawki paliwa. W przypadku mocnego uszkodzenia pompy jednostka całkowicie nie odpali.

  Niesprawne świece żarowe (ciężki rozruch zimnego silnika Diesla)

  Usterka świecy żarowej = kłopot z uruchomieniem nierozgrzanego silnika. Problem, który znany jest przede wszystkim kierowcom starszych pojazdów napędzanych jednostką wysokoprężną. Sama świeca odpowiada za rozgrzanie powietrza, które trafia do komory spalania, co z kolei ułatwia rozruch silnika. W przypadku awarii motor będzie miał problem z odpaleniem, choć w nowszych konstrukcjach (bezpośredni wtrysk), rozruch jest łatwiejszy, nawet bez udziału świec.

  Zużyte świece zapłonowe (trudny rozruch zimnego silnika benzynowego)

  Zużyte świece zapłonowe będą miały problem z wytworzeniem iskry potrzebnej do zapłonu mieszanki paliwo-powietrze (silnik może się uruchomić, ale cały proces znacząco się wydłuży). Powodem tego jest większa odległość, jaką pokonuje iskra, a także dłuższy czas kręcenia się wału.

 • Uszkodzona stacyjka

  W wyniku stałej eksploatacji może dojść do zużycia się okablowania stacyjki (znakiem tego będzie odczuwalne ciepło z obudowy). W takiej sytuacji rozruch będzie utrudniony, a w przypadku całkowitej awarii stacyjki – niemożliwy.

  Zatkany filtr paliwa

  Do winowajców trudnego rozruchu nierozgrzanego silnika zaliczyć można również filtr paliwowy, który uległ zapchaniu. W takiej sytuacji paliwo, które przez niego przechodzi, będzie miało problem ze swobodnym przepływem, przez co będzie trafiało do wtryskiwaczy w znacznie mniejszej ilości, co z kolei utrudni silnikowi rozruch.

  Zobacz też: Regularne czyszczenie układu paliwowego – klucz do wydajnej pracy silnika

  Co zrobić, gdy pojawią się problemy z ciężkim rozruchem zimnego silnika?

  Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do serwisu w celu diagnozy. To jednak nie wszystko – kierowcy często zapominają o tym, że regularna pielęgnacja poszczególnych układów przyczynia się do wydłużenia żywotności poszczególnych części i układów. Nie inaczej jest w przypadku elementów, o których wspomniałem w dzisiejszym artykule – część z nich można ochronić przed przedwczesnym zużyciem w bardzo prosty sposób: sięgając po odpowiedni preparat chemiczny. I w tym miejscu rekomenduje sprawdzenie jednego z dostępnych na stronie tec2000.pl produktów, których regularne stosowanie rozwiąże m.in. problem ciężkiego rozruchu zimnego silnika i nie tylko. Na jakie środki warto zwrócić uwagę?

  Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?
  Wtryskiwacze

  Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?

  Wtrysk sterujący to podstawowy składnik nowoczesnych silników spalinowych, od którego zależy nie tylko wydajność, ale także zdrowie całego pojazdu. Zrozumienie jego funkcji, zdolność do rozpoznawania objawów potencjalnych problemów oraz wiedza o odpowiedn...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
  Wtryskiwacze

  Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

  Wtryskiwacze to kluczowe elementy układu paliwowego w samochodach benzynowych idieslowych. To właśnie od ich sprawności zależy wydajność…...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  author

  Patryk Gałązka

  Autor