Jak dbać o samochód?

Dlaczego silnik spala olej?

Dlaczego silnik spala olej?
Jak dbać o samochód?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twój samochód zużywa więcej oleju, niż powinien? Jeżeli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Oto kilka najważniejszych powodów, dla których silniki samochodów mogą "brać" olej.

Poziom oleju – dlaczego jest tak istotny?

Olej silnikowy pełni w samochodzie kilka istotnych ról. Chroni silnik przed korozją, czyści go z zanieczyszczeń, a przede wszystkim, pełni funkcję smarującą. Kiedy poziom oleju jest zbyt niski, wszystkie te procesy mogą zostać zakłócone, co prowadzi do przegrzania, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia silnika. W teorii sprawna jednostka napędowa nie powinna spalać oleju między przeglądami (czyli co około 10-15 tys. km). Co więcej, należy mieć na uwadze, że niewielkie straty oleju są akceptowalne, o ile nie wpływają one negatywnie na działanie silnika pomiędzy wymianami.

Sytuacja staje się problematyczna, gdy zużycie oleju staje się znaczące i daje o sobie znać np. gdy przekracza 0,2 l/1000 km.

Czym grozi jazda na zbyt niskim poziomie oleju?

Zaniedbanie problemu zbyt niskiego poziomu oleju w silniku może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jeżdżąc z niewielką ilością środka smarnego, możemy doprowadzić do zatarcia silnika, czyli usterki, o której nie chce słyszeć żaden kierowca. Dlaczego? Wszystko to ze względu na możliwość przerwania filmu olejowego oddzielającego współpracujące ze sobą podzespoły silnika. Co więcej – mała ilość oleju silnikowego może doprowadzić do problemów z działaniem napinacza oraz łańcucha (niedostatek formulacji powoduje spadek ciśnienia, przez co napinacz nie może naciągnąć łańcucha).

Czynniki prowadzące do spalania oleju

Istnieje kilka powodów, dla których Twój silnik może spalać olej. Na początek warto zrozumieć, że niewielkie spalanie oleju jest naturalnym procesem każdego silnika, jednak jeśli zauważasz, że auto spala olej w nadmiernych ilościach, może to oznaczać poważne problemy.

Uszkodzenie pierścieni tłokowych

Jedną z najczęstszych przyczyn spalania oleju jest uszkodzenie pierścieni tłokowych. Są one odpowiedzialne za utrzymanie szczelności między cylindrem a tłokiem. Jeśli są zużyte lub uszkodzone, olej może przedostać się do komory spalania, gdzie jest spalany.

Zobacz również: objawy uszkodzonych pierścieni tłokowych.

Niesprawna turbosprężarka

Drugą przyczyną jest zużyta turbosprężarka: jeśli występują nieszczelności na łożyskowaniu lub jeśli przewód odprowadzający olej jest zatkany, formulacja może przeciekać do układu dolotowego, a następnie gromadzić się w intercoolerze.

Uszkodzone uszczelki

Trzecim czynnikiem mogą być uszkodzone uszczelki zaworów: jeżeli stwardnieją, olej zaczyna przeciekać z głowicy do komór spalania.

Zużycie cylindrów

Podobny problem może wynikać ze zbyt dużego zużycia cylindrów. Jeśli ścianki cylindra są zbyt zdegradowane, olej może również przedostać się do komory spalania.

Wadliwy zawór PCV

Kolejnym możliwym powodem, dla którego silnik spala olej, jest uszkodzony zawór PCV (zawór wentylacji skrzyni korbowej). Jego zadaniem jest odprowadzanie gazów (w tym par oleju) z komory korbowej silnika. Jeżeli zawór PCV jest uszkodzony, może to prowadzić do powrotu tych gazów do komory spalania, co zwiększa zużycie oleju.

Zobacz również: objawy spalania oleju silnikowego.

Co zrobić, żeby uchronić się przed spalaniem oleju?

Należy regularnie kontrolować poziom oleju, niezależnie od rodzaju silnika. Oprócz tego należy pamiętać o systematycznych serwisach olejowych, które dobrze jest wzbogacić o płukanie silnika (w tym miejscu z całego serca polecam przetestować płukankę TEC 2000 Engine Flush, która polecana jest dla każdego, kto ma problem z nadmiernym spalaniem oleju, ale nie tylko!).

 • Wpisy

  z tej samej kategorii

  Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?
  Jak dbać o samochód?

  Czarny dym z benzyny – co oznacza i jak sobie poradzić z tym problemem?

  Zauważyłeś czarny dym wydobywający się z rury wydechowej Twojego samochodu? To znak, że coś nie działa tak, jak powinno. Musisz wiedzieć, że to nie tylko estetyczny problem, ale przede wszystkim techniczny, który może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń...

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?
  Jak dbać o samochód?

  Czy warto zmieniać olej silnikowy?

  Wymiana podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a jednym z nich jestolej silnikowy, daje nadzieję na długie użytkowanie…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?
  Jak dbać o samochód?

  Jak kompleksowo zadbać o samochód?

  Aby nasz samochód prawidłowo funkcjonował, należy utrzymywać jednostkę napędowąw doskonałej kondycji. W ofercie TEC 2000 znajdziesz jednak…...

  author

  Patryk Gałązka

  Autor

  author

  Łukasz Młodkowski

  Autor