Płukanie silnika

Czyszczenie silnika z nagaru – jaki preparat wykorzystać?

Czyszczenie silnika z nagaru – jaki preparat wykorzystać?
Płukanie silnika

Zauważyłeś, że Twój samochód działa zdecydowanie gorzej? Odczuwasz spadek mocy, nierówną pracę silnika i problemy z odpalaniem? Może to być pokłosie poważnej awarii jednego z kluczowych elementów silnika, ale niekoniecznie. Takie same skutki może wywołać duże zanieczyszczenie jednostki napędowej i nagromadzony nagar. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są skutki zaniedbania i jak przeprowadzić skuteczne czyszczenie silnika z nagaru. Zapraszamy do lektury.

Co to jest nagar?

Nagar to nic innego jak osad węglowy powstający w komorze cylindra w wyniku spalania zmieszanego z paliwem oleju silnikowego. Gromadzi się on na wewnętrznych częściach układu napędowego i w dużych ilościach może być bardzo niebezpieczny dla wszystkich elementów silnika.

  • Dlaczego w silniku tworzy się nagar?

    Nagar w silniku to nieunikniony efekt pracy jednostki napędowej, ale istnieją czynniki, które przyspieszają jego gromadzenie się. Jednym z głównych jest stosowanie oleju niskiej jakości lub zbyt długo eksploatowanego. Aby zapobiegać nadmiernemu powstawaniu nagaru, ważne jest stosowanie oleju zgodnie z rekomendacjami producenta oraz regularna jego wymiana. Tylko środek smarny o odpowiednich parametrach może skutecznie chronić silnik przed koksowaniem. Zewnętrzne zanieczyszczenia również przyczyniają się do powstawania nagaru. Dlatego tak ważne jest utrzymanie filtrów (oleju, powietrza) w dobrym stanie, aby skutecznie chroniły silnik przed niepożądanymi cząstkami. Dodatkowo nadmierna temperatura oleju może prowadzić do powstawania nagaru. Może to być wynikiem nieprawidłowej pracy układu chłodzenia lub zbyt agresywnego stylu jazdy, nieadekwatnego do specyfikacji pojazdu. W starszych silnikach, gdzie występują nieszczelności czy utrata kompresji, olej może przedostawać się do komór spalania, co również przyczynia się do powstawania nagaru. Regularne czyszczenie silnika z nagaru, zwłaszcza w autach o większym przebiegu, pozwala na przywrócenie optymalnej pracy jednostki napędowej, co wpływa korzystnie na komfort jazdy.

    Sprawdź także: Wtryskiwacze Diesla – jak zadbać o prawidłowe działanie?

    video

    Płukanka do silnika Grzegorz Duda przedstawia działania TEC 2000 Engine Flush

    first frame of video

    Czyszczenie nagaru – klucz do długowieczności Twojego silnika

    Nagar stanowi poważne zagrożenie dla kondycji silnika, stopniowo pogarszając jego działanie. Osad ten znacząco wpływa na szybsze zużycie komponentów silnika, ograniczając prawidłowy dopływ oleju do kluczowych miejsc w jednostce. Brak odpowiedniego smarowania prowadzi do szybkiego zniszczenia metalowych powierzchni, co wpływa na ich funkcjonowanie. Najbardziej narażone na to są magistrale olejowe, które dostarczają olej do wału, panewek, układu smarowania turbosprężarki czy do układu zmiany faz rozrządu. Ponadto nagar negatywnie wpływa na zawory, tuleje cylindrowe oraz pierścienie tłokowe. Gromadzenie się nagaru może również zakłócić pracę układu dolotowego, co z kolei może prowadzić do uszkodzeń, na przykład turbosprężarki. Jeśli chcesz efektywnie oczyścić silnik z nagaru, warto zastosować dedykowane preparaty do czyszczenia jednostek napędowych z nagaru. Jednym z polecanych produktów jest płukanka do silnika TEC 2000 Engine Flush, o której więcej informacji znajdziesz poniżej.

    Czym jest płukanka do silnika Engine Flush?

    TEC 2000 Engine Flush to innowacyjny preparat pozwalający na kompleksową pielęgnację i ochronę silnika. Służy do usuwania z jednostki napędowej wszelkich zanieczyszczeń utrudniających jej pracę i niekorzystnie wpływających na kondycję poszczególnych elementów. Dociera nawet w najtrudniej dostępne miejsca, co pozwala całkowicie pozbyć się zalegającego tam nagaru oraz resztek starego zużytego oleju. TEC 2000 Engine Flush to środek na miarę naszych czasów o precyzyjnie dobranym i przebadanym składzie. Swoją skuteczność zawdzięcza zastosowaniu wysokiej jakości dwóch rodzajów rozpuszczalników i dwóch preparatów smarnych. Taka unikalna kompozycja sprawia, że można go stosować we wszystkich silnikach spalinowych – benzynowych, diesla oraz zasilanych gazem. Jest bezpieczny zarówno dla nowoczesnych silników o małym przebiegu, jak i starszych, wyeksploatowanych jednostek. Nie zawiera chlorowanych węglowodorów i siarki, przez co jest przyjazny dla środowiska – podczas płukania nie są wytwarzane szkodliwe opary. Po zastosowaniu płukanki TEC i dokładnym oczyszczeniu silnika odczujesz poprawę w komforcie jazdy i osiągach swojego samochodu. Auto odzyska dawną moc dzięki poprawie kompresji i uzyskaniu pełnej wydajności oleju bezpośrednio po jego wymianie.

    Czyszczenie silnika z nagaru – jak działa płukanka?

    Płukanki doskonale sprawdzają się jako środek do usuwania nagaru w silniku. Już jedno czyszczenie doprowadza do rozpuszczenia zanieczyszczeń znajdujących się na różnych newralgicznych elementach takich jak pierścienie tłokowe, kanaliki czy zawory.

    Sprawdź także: Czyszczenie układu dolotowego - dlaczego jest takie ważne?

    Najważniejsze, że płukanie silnika możesz przeprowadzić samodzielnie w swoim garażu – jest to niezwykle proste i nie zabiera dużo czasu. Wykonuje się je podczas wymiany oleju, czyli czynności, którą i tak musisz zrobić co jakiś czas. Sam proces jest niezwykle prosty – zawartość puszki TEC 2000 Engine Flush wlewamy do układu olejowego, następnie rozgrzewamy silnik do normalnej temperaturę pracy i zostawiamy samochód działający na biegu jałowym na ok. 10-15 minut. Po upłynięciu wyznaczonego czasu zlewamy stary olej wraz z zanieczyszczeniami rozpuszczonymi przez preparat i zastępujemy nowym.

    Jak skutecznie pozbyć się nagaru z silnika? Wybierz płukankę TEC 2000

    Opinie mechaników, kierowców oraz właścicieli serwisów samochodowych jednoznacznie wskazują, że płukanka TEC 2000 Engine Flush to jedno z najlepszych rozwiązań do usuwania nagaru z silnika. Ten produkt, będący efektem lat badań i testów, nie tylko skutecznie czyści, ale również chroni silnik przed kolejnymi zanieczyszczeniami, umożliwiając jego optymalną pracę. Płukanka TEC 2000 Engine Flush zdobyła liczne wyróżnienia i jest uznawana za jeden z najlepszych środków w swojej kategorii.Zachęcamy do korzystania z wszystkich dodatków do oleju marki TEC 2000 dostępnych na naszej stronie internetowej. Jeżeli zależy Ci na sprawnym i bezproblemowym działaniu Twojego samochodu, nasze preparaty powstały specjalnie dla Ciebie. Zapraszamy – TEC 2000.

    Wpisy

    z tej samej kategorii

    Masło na korku oleju – mały problem czy zwiastun poważnej awarii?
    Płukanie silnika

    Masło na korku oleju – mały problem czy zwiastun poważnej awarii?

    Masło na korku oleju to zjawisko, które może zaniepokoić każdego kierowcę. Ten charakterystyczny osad, przypominający konsystencją masło lub majonez, jest wynikiem mieszania się oleju silnikowego z wodą lub płynem chłodniczym. Choć może wydawać się błahym...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Nagar na denku tłoka – poznaj objawy, usuń i zapobiegnij awariom
    Płukanie silnika

    Nagar na denku tłoka – poznaj objawy, usuń i zapobiegnij awariom

    Nagar na denku tłoka to poważny problem, który może dotknąć każdy silnik spalinowy. Ten twardy osad węglowy, powstający w wyniku niecałkowitego spalania paliwa, może znacząco obniżyć wydajność silnika i prowadzić do kosztownych awarii. Po czym poznać, że ...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Czysty silnik co to znaczy?
    Płukanie silnika

    Czysty silnik co to znaczy?

    O czystym silniku można mówić właściwie w dwóch przypadkach. Po pierwsze wodniesieniu do czystej, umytej komory silnika…...

    author

    Patryk Gałązka

    Autor

    Czy czysty silnik pracuje lepiej?
    Płukanie silnika

    Czy czysty silnik pracuje lepiej?

    Obciążenia jakim poddawany jest silnik spalinowy w aucie każdego dnia sąogromne. Jego bezproblemowe działanie wymaga utrzymaniu go…...

    author

    Patryk Gałązka

    Autor

    author

    Patryk Gałązka

    Autor

    Dlaczego TEC 2000?

    Dlaczego TEC 2000?

    • Wydłuża żywotność silnika

    • Zabezpiecza silnik oraz układ paliwowy

    • Ogranicza ryzyko kosztownych napraw

    • Zmniejsza spalanie

    • Skuteczność potwierdzona testami